Orientering fra bestyrelsesmøde september 2008.


Fiskeriet i vore vande har i den senere tid været vældig godt. Der er i øjeblikket et godt fiskeri efter laks og havørreder.

Den høje vandstand har sendt store mængder fisk ud i vore vandløb – så noget tyder på at fiskeriet i september og oktober vil blive rigtig godt. Det er vigtigt at tilmelde fangne laks - også de genudsatte – det kan hjælpe os med at få større kvoter i fremtiden. Laksen er fredet fra 1. Oktober.

Foreningen har i år haft en lille fremgang i medlemstallet – dette vil give os et fornuftigt driftsresultat for 2008.

Vi satser på at kunne afholde møde i oktober med bredejerne opstrøms Endrup. Kolding Sportsfisker-forening har givet tilsagn om en samtale vedrørende evt. en fællesordning på deres lejemål opstrøms Hjortkær – dog kræver det selvfølgelig også udbydernes accept.

SSF vil forsøge at få et møde i stand i starten af oktober med Varde Sportsfskerforening og Danmarks Sportsfiskerforbund, hvor vi vil drøfte fremtidens oktober fiskeri i vore vandløb. Så vores oplæg til mødet vil være – Hvordan kan vi bidrage til at bevare fiskeriet i oktober måned.

Vi er i gang med at forberede debataftenen den 28. Oktober og årets banko den 13. November.

Karpefiskeri i Karlsgårde sø:
Kun medlemmer af SSF og fiskere med karpekort, må fiske med 3 stænger under karpefiskeri.

Der var et forslag til debat om evt. opsætning af halvtag ved parkeringspladsen ved Jedsted. Bestyrelsen var enig om at hvis ikke det kunne give problemer m.h.t. byggelinien fra åen, var alle positiv indstillet om et sådant.

Der er åbenbart nogle som ikke anvender den korrekte vej til åen fra P-pladsen ved Jested. For at afhjælpe dette problem vil vi få lavet et skilt på engelsk og tysk så alle har en chance for at forstå budskabet.

Lørdag d. 6. september blev der udsat 40.000 stk. ½ års lakseyngel i Sneum / Holsted å.

Foreningen skal have ny kasserer ved næste generalforsamling. Poul er på valg og ønsker ikke genvalg.