Fangstrapport Konge Å


 

 

 

Indsend venligst fangstrapporter - gerne med billede og historie -  til Poul Slot Tlf.: 7514 4710.
E-mailadresse: poul@sydvestjydsk.dk

 
 
 
02. nov.

 

Hej Poul

Hermed årets - fra os - sidste fangstrapport.
Fætter Anders fik efter hårdt arbejde og i - næsten - sidste kast en flot laksehan på 73 cm.
Fætter Anders er selvfølgelig Anders Siedentopp.

God vinter til jer alle - Tak for en dejlig sæson, med gode diskussioner og ikke mindst mange, rigtig mange fisk.

Peter Siedentopp
 

01.nov.


 

Konge åen ved Jedsted, sæsonens sidste dag

3 fisk fanget, 1 mistet (lille HØ) + 2 gode hug.
1) Han laks, den var ca. 65 cm lang og blev godt og grundigt viklet ind i linen. 
2) Havørred han, let farvet, ca. 51 cm (intet billede)
3) Pæn Stalling på en Mepps #5, egentlig utroligt.

Alle fisk blev genudsat

En perfekt afslutning på en aldeles super sæson.......I'll be back!

Mvh.
Finn Dahlin
 

01.nov.


 

Hej!!!
Lige på et hængende hår fangede jeg denne havørred i Konge Åen. Målte den til 52 cm..
 
Hygge fra
Jens Sund
 

31. okt.

 

Hej Poul

30.10.2007
Havørred 76cm og ca. 5 kg fanget på spinner i Konge å

Mvh.
ERNAD CEKRO
 

30. okt.



 

Hej Poul

Søndag den 28. oktober - en rigtig efterårsdag med rusk og regn - kørte jeg til Konge åen ved Bid 1 1/2. Her fik jeg på en Meps 5 en smuk blank havørred på 60 cm og 2,35 kg, der gav en rigtig god fight med 4 meterhøje spring. Sidst på for-middagen kørte jeg ind til mejeriet. Her fik jeg en lille fed blank havørred på 43 cm, der også lod sig friste af min Meps 5.
Begge havørreder var fulde af havlus, og der var ingen antydning af rogn eller mælk - altså er der tale om ikke gydemodne havørreder på ædetogt i åen (grønlænder).

En dejlig afslutning på en minderig fiskesæson.

Mvh
Bo O. Madsen
 

29. okt.

3 stk. blank-fisk på kun 2 timer!!!

...Er vel ikke hverdagskost på denne tid af året. Men det var ikke desto mindre hvad jeg oplevede i dag ved Konge åen:
1) Havørred han, 63 cm og 2,8 kg (billedet)
2) Havørred hun, 56 cm og genudsat
3) Havørred han, 49 cm og genudsat
Fiskene blev alle taget på en Mepps #5 med guldfarvet blad.

Mvh.
Finn Dahlin
 

28. okt.


 

I dag d. 27. okt. var Stig og jeg lige en tur på det yderste af Konge Åen, hvor jeg fangede en laks på 75 cm. og 3,5 kg. ved ”Bid 1½”
Desværre havde fisken slugt min "nye" spinner, så den kom med hjem hvor den gør mest gavn.

Senere tog vi ud til ”Bid 2” hvor en lille havørred "desværre" inhalerede spinneren helt, så den måtte også lade livet. Fisken var af hankøn og målte 43 cm og vejede et lille kilo.

Tak til Karsten Westermann for spinneren, som han havde "efterladt" i sivene... ;) I øvrigt kan de varmt anbefales, bare se på www.lwnn.dk

Venlig hilsen
Dennis Sørensen, Brande
 

27. okt.

Stig - Grønlænder 42 cm


Stig - Havørred 53 cm


Stig - De to ovenstående


Dennis - Grønlænder 42 cm


Dennis - Godt med havlus


Stig - Havørred 49 cm


 

Hej Alle!!

Torsdag d. 25. okt. var Stig Guldborg og jeg en tur ved Konge Åen. Efter 10 min fiskeri ved ”Bid 1” fangede Stig her en meget flot grønlænder på 42 cm. og et lille kg. Stig gik tilbage til bilen med fisken og i mellemtiden fiskede jeg et kort stykke over, dog uden resultat.
Da han vendte tilbage, fiskede han det samme stykke over og det resulterede i en flot
opgangshavørred på 53 cm. og 2 kg.
Derefter skiftede vi plads og kørte til ”Bid 1½” og  kort tid efter ankomsten kunne jeg lande en ”spejlhamrendenes blank” (citat; Stig Guldborg)
grønlænder på samme størrelse som den Stig havde fanget. Da vi ikke havde noget med til at have fisken i, gik vi tilbage til bilen, hvor kaffen også ventede.
På vejen mødte vi Jørgen Hansen, Esbjerg – et meget behageligt bekendtskab – som endnu ikke havde fanget en blank-fisk i Konge Åen i år. Velankommet ved åen igen, havde Stig kun lige puttet sin wobler i vandet, før en opgangshavørred ville smage på ”Mr. Salmo”
Havørreden viste sig at være en smuk hunfisk på 49 cm. og 1,6 kg. Det betød ”fuld hus” til Hr. Guldborg og vi besluttede os derfor, for at indstille fiskeriet, da vi jo også skulle ind i klubhuset og binde lidt fluer. På vej tilbage mod bilen mødte igen Jørgen Hansen, som nu stolt kunne berette os om hans første havørred fra Konge Åen i år – En Rigtig flot 2 kilos havørred på 52 cm.!!

Fredag d. 26. okt. kom vi lidt sent af sted. (Søvn skal der jo til...)
Ved mejeriet var der 8 biler og ved ”Bid 1½” holdt der 4 biler!! (Hvis det fortsætter sådan skal der en større p-plads til...) ;) Derfor faldt valget på ”Bid 1” og til vores store overraskelse var der ingen biler her...?!?!
I fred og ro kunne vi bevæge os rundt langs åen og nyde naturen og efter 2 timers fiskeri var der igen gevinst til ”BIIIP” (Gæt selv hvem ham den selvfede klynker er...?? ;) ) Det viste sig at være en super flot ”spejlhamrendenes blank”
overspringer/grønlænder (bedøm selv...??) på 2,2 kg. fordelt på 54 cm.!!

Endnu et par super dage ved Konge Åen med masser af frisk luft og lækre spisefisk!!

PS. Så havde alle fiskene havlus!

Til sidst vil Stig og jeg gerne ønske alle TILLYKKE med deres fine fisk og specielt til Finn Dahlin (den dygtige) med alle hans fisk J, Jørgen Hansen for hans flotte havørred og ikke mindst til Karsten Westermann for hans utrolige flotte fisk her på falderebet, som han har kæmpet en ihærdig kamp for at fange – Godt gået!! J
Tak til alle for en super sæson – vi ses til en kanon sæson næste år!! J
Knæk & bræk – Kast & fang

Med venlig hilsen
Stig Guldborg & Dennis Sørensen,
"Team Vi er ikke de bedste, men vil bare fiske"
-De 2 klynkere som der har fået en masse naturoplevelser – nok til vinteren over... ;)
 


Jørgen - Havørred 49cm


Jørgen - Havørred 49 cm


Stig - Grønlænder 54 cm

26. okt.

Hej Poul.

Var lige en tur i Konge åen, hvor jeg fangede en han laks i efterårs farver, på 80 cm og 4 kg. og det var som sædvanligt på en rød have flue (orm). Så kan Robert også se at jeg kan fange en fisk, så det er ikke kun 0 ture i år.

Med venlig hilsen
Flemming B Poulsen
 

26. okt.

Hej!!

Jeg var en tur i Konge Åen torsdag aften.. Der fangede jeg denne havørred på ca. 2 kg og 57 cm.
Fluen var en sort rør flue.. Så nåede jeg lige, at fange en inden fiske sæsonen stopper.. Jubii
 
Hilsen
Jens Sund

 

23. okt.


 

Konge åen den 21 oktober

Var lige ude at svinge fluekæppen i dag med denne laks på ca. 63 cm til følge. Fisken blev genudsat.

Finn Dahlin

 

23. okt.

 

HEJ Poul

Så lykkes det engang til at fange en lille havørred på 54cm 1,7 kg fyldt med lus. Fanget i Konge åen ved BID 1 den 22 okt. 07 kl.14,30

John Pedersen
 

22. okt.

 

Så var jeg lige en tur i Konge åen igen, dette bliver nok min sidste tur i år, så derfor er det jo dejlig at slutte af med en laks. 80 cm 3,5 kg taget på orm. Fisken havde stadig lus på. Jeg fik også en laks på 58cm som blev udsat igen, men det kunne være blevet til mere da der var mange gode hug, jeg var bare ikke helt skarp. De to laks jeg fik bed som en skalle, så man skal aldrig sige at det bare er en lille fisk. Nå ja, så fik jeg da også en skrubbe på min sidste orm, ca. 10 cm.

MVH
Robert Lenschow
 

21. okt.

Hej Poul

Sikken et par dage...
Det ER nu lidt underligt at sidde her ved tastaturet, I følelsesmæssig tomgang og mangle ord, for sådan ER det lige nu og sådan, vil det nok også være imorgen- så jeg kan Jo ligeså godt komme i gang.

Fredag den 19. Okt. havde Lilli & jeg besluttet, at der skulle hygges med en fisketur til Konge åen. Vi valgte at køre ud til BID 1 1/2 (hvor stammer disse betegnelser egentlig fra?), idet Hun her, bedre kan gå.  Det skulle blive en uforglemmelig dag for os begge. Vi havde valgt at starte ved 10 tiden - blå himmel, med blus på den store lampe, -en flot oktober dag når de ER bedst. Opstrøms "grus bunkerne" sprang en 2-3 kilos fisk og Lilli forsøgte sig bravt, desværre uden held. Jeg selv havde mit at se til, idet jeg til min gru, opdagede, at jeg efter en "fuglerede", tømte hjulet med mindre end femten meter, ved kast skråt opstrøms - UHA, bare tanken om en rimelig fisk I endegrejet, fik mig til at glemme alt om mere fiskeri og jeg måtte så pænt følge med DA jeg Jo ikke ville ødelægge hendes fornøjelse & dag. Alligevel gør man Jo sit bedste, og det blev i stedet, til en masse korte "opfølgnings" kast tværstrøms, efter hende.
Opstrøms de næste buske, havde Hun netop lagt nogle flotte, tætte kast ved modsatte bred, DA hun "spagfærdigt", bemærkede, "at der vist var noget" der skubbede til hendes kondom spinner - "lige der hvor du Står" - nå, så det var derfor, bladet klappede sammen, kastet før. Suget kom sekunder efter, midt i et spinstop ! "
Nu var gode dyr rådne" (citat, min gamle jagtkammerat) ,-net, kamera, fiskejakke blev smidt I en rasende fart og så var det ellers om at komme I baljen, om den gik nedstrøms, forbi busken. Jeg tror det var Falcus, der hjalp mig,- for hver gang den startede nedstrøms med ganske meter tilbage på hjulet, slap jeg fuldstændig presset og den vendte så nydelig tilbage til sin plads I strømmen, det blev til nervepirrende, vel nok 5 minutter, inden den med lidt held kunne nettes og bringes på land.  Hold DA helt op, sikken en fisk -min første laks -min største fisk nogensinde, en flot pukkelrykket han med kæbekrog I efterårets farver - det var Jo helt berusende- og jeg blev ikke mindre rundt på gulvet af, at Lilli bemærkede at den Jo skulle ud igen DA den var farvet, "der blev jeg lige suget ned I mit eget mudder" - billedligt talt !!!! Jeg havde Jo besluttet...... Det her var nu for stort, efter de tusinder af timer der ER løbet med strømmen, her og I udlandet, efter dette eftertragtede bytte. Jeg måtte simpelt hen ha min første: Salmon the leaper, 80cm & 4,1 kg.
Sidst på eftermiddagen var vi så igen tilbage ved Lillis fisk, og den skulle Naturligvis ha sin chance, - at falde, for kvinde list, Den nåede det bare ikke, For I andet kast blev den snydt af en fin havørred  på 50 centimeter & 1.3 kilo, Lillis første havørred, igen måtte jeg være skurken, som skulle stoppe damen I at genudsætte hendes første fisk. Hm sådan en humørspreder!!

Lørdag den 20 Okt. Lilli ville ud at fiske, det var Jo sjovt igår, og jeg kunne Jo ikke undslå mig, (var heller ikke svær at overtale) jeg ville Jo gerne have at Hun fik en Større fisk, - det kunne Jo blive en god investering I fremtidige fisketure - mande list...
Vi besluttede at, vi ville se, hvor langt der var op til BID 1,- sikken en gåtur. Turen tilbage skulle blive værre endnu.
Ved elleve tiden, begyndte vi at fiske, og nede ved hyben buskene, havde Lilli netop fisket igennem opstrøms, med hendes orange kondom spinner, DA Hun Bekendtgjorde at vi nok skulle videre. Her var det så lige, at manden skulle
"kloge", med ordene "at det Somme tider kan være givtigt, at prøve noget andet"
- hold DA kæft, hvor har man ikke lov at være så heldig! - I andet kast med den rød / gule kondom, knaldede en rå fisk på, og jeg skal DA love for at der var To, der stod med måbende blikke, DA den første gang viste sit "brude skrud", efter en serie faste udløb, nu med NY line på spolen!  Jeg så at den var godt kroget, idet den havde "gaflet" spinneren, så krogen & hele den gule del af spinneren var væk! 
Det blev en lang tur ned til bilen, men hvad udstår man ikke, når man har en
skøn madamme på ryggen & en bedre I hånden !

Da Lilli, hjemme viste mig videostrimlen, må jeg indrømme, at jeg ikke kunne genkende mig selv, -det så cool ud,  MEN jeg har aldrig haft åndenød, som I de mange minutter det tog, inden jeg stakåndet sad I græsset med min Største & smukkeste fisk I mit 52 tyvende år, med en underlig blanding af glæde & vemod over at have stoppet, en så smuk skabning.  Fisken ER en Hun, 73 cm & 4,8 kg, med 12 talte havlus.

Sluttelig en lille hilsen til Jens Lygum & tak for din perspektivering

Karsten Westermann
 

21. okt.


 

Var af sted Torsdag med naboen Flemming Poulsen. Jeg fik disse to havørred, den største var 70 cm 4 kg den mindste 54 cm 1,5 kg desuden fik jeg en laks på 59 cm som blev genudsat.

Robert Lenschow

 

18. okt.

Hej Poul

Tirsdag den 16. oktober fik jeg i Konge Åen, mellem bid 1 /1/2 og bid 2, en efterårslaks på 68 cm. Laksen tog jeg på en Mepps 5 med blank ske, og laksen blev nænsomt genudsat.

Mvh
Bo O. Madsen
 

18. okt.

Hej Poul!

Onsdag morgen tog jeg en tur til Konge åen og blev meget overrasket over, at der ikke var en sjæl trods efterårsferien.
Vejret var regnfuldt, så det var måske det, der holdt folk hjemme, men for mig var det en heldig morgenstund.
Klokken ca. 9.00 fik jeg et godt hug, og efter 10 minutters fight, kunne jeg lande en sølvblank havørred fuld af hav lus. Den målte 60 cm. og vejede 2,3 kg. Jeg fangede den på en stor rørflue med min en hånds-stang.
Det var alt i alt en rigtig god morgen.

De bedste fiskehilsner fra
Keld Skov Hansen
 

17. okt.

Konge åen d. 15. okt. 2007

NJ Jepsen og jeg ville en smut til "Bid 2" for at se om der skulle være laks eller havørred til os. Efter få minutter sprang der en stor stålgrå laks (90-100cm.) op af vandet lige over for hvor jeg stod og i det fjerde kast kom så hugget som flexede stangen helt ned i håndtaget, sådan, endelig en ordentlig laks fra Konge åen til mig. Jeg råbte til NJ men han hørte ingen ting, så ringede jeg på den ene mobil, heller ingen respons, så på den anden mobil og endelig blev telefonen taget!!!!!!!! Hej det er Michael !!!!!!!!!!! Hva f..... jeg har jo ringet til NJ, fik jeg sagt. Nååååår han har ferie og er på fisketur !!!!!!!!!!  Ja det ved jeg sku da godt jeg er sammen med han ved åen og skal have fat i ham, jeg har fået stor lak......... og i det samme vendte en stor gedde i overfladen, pokkers osse nu troede jeg lige :-( Gedden kom på land, gokket, målt, vejet (88 cm. 4,6 kg) og taget billed af og fiskeriet skulle genoptages. Lige inden jeg skulle sende spinneren i vandet igen sprang laksen helt fri af vandet endnu engang, måske for at vise, at "jeg er her altså endnu". Ikke flere fisk til os på denne smukke efterårs dag. Knæk og bræk til alle.

Jens Lygum
 

16. okt.


 

Hej herfra

En lille beretning fra en vidunderlig første efterårsdag i kartoffelferien.
Vi, juniorerne Søren Baun samt Thomas Lentz og undertegnede senior prøvede først muligheden ved Jedsted, hvor en havørred på omkring den halve meter fulgte efter Thomases blink helt ind til bredden. Umiddelbart senere så vi også en betydelig større fisk vurderet til omkring de fire kilo, men den var desværre ikke i bidehumøret den dag.
Nuvel! Sidst på formiddagen drog trioen opstrøms til ovenfor Brokær, hvorunder det blev til rigtig mange kontakter

  1. Søren mistede først med orm en godt kæmpende fisk, og fik senere som erstatning en bækørred på 37,5 cm..
  2. Thomas overlistede med en spinner sin bækørred på 36 cm..
  3. Genudsatte selv en seniorgedde på 60 cm., men havde herudover også en håndfuld kontakter i flere størrelser?

Fiskerhilsen fra
Søren, Thomas og Benn
 

14. okt.

 

Hej Poul

Var en tur ved Konge Åen i dag lørdag. Min kone ville ud og fiske, DA vore nye 10 fods stænger, var ankommet. Jeg valgte stykket opstrøms den gamle strudsefarm, I håb om at hun kunne få sin nye stang indviet. Det blev desværre ikke som ønsket, - det blev min stang som "flexede" med denne smukt farvede havørred. - Længde & mål vides ikke.

Venlig hilsen
Karsten Westermann
 

13. okt.


 

12. oktober ved Jedsted
Fangede og genudsatte i dag denne flot farvede og rimeligt velnærede hun laks på ca. 73 cm.

Mvh.
Finn Dahlin
 

12. okt.

 

Konge Åen torsdag den 11. oktober

T-dage er åbenbart godt, hvis man vil fange en havørred. Overlistede kl. 09.00 med favoritten ”Havørredens Skræk” en nyopsteget hun med havlus på 58 cm. og 1,9 kg.. Eftersom fisken slugte fluen så dybt - at den sad i gælleregionen, ender den snart på menuen.
Mærkede desforuden yderlig en som slog til fluen, og observerede senere en anden svømmende rundt ved Å-bredden.

Hilsen
Benn
 

12. okt.

 

Hej Poul.

Konge åen: Gedde 3,5 kg 76 cm.
      "            "     2,6 kg 68 cm.

MVH.
V.B.Leervad.

 

10. okt.

Hej Poul

Efter en nogle rigtigt spændene fisketure på det seneste med en del mistede fisk, fik jeg idag 2 forholdsvis blanke laks på henholdsvis 58 og 61 cm. Begge genudsat.

Mvh.
Finn Dahlin
 

9. okt.

 

Havørred 48 cm, 1 kg fanget i Konge åen på orm

Hilsen
Kjeld Schmidt

 

8. okt.


 

Hej kære læsere.
 
I dag, Søndag den 07/10-2007 havde min datter og jeg lige et par ledige timer som skulle bruges ved Konge åen.
Vi fandt et let tilgængeligt sted og der gik ikke længe før der var fisk på krogen...
Hvem mon den heldige fanger af laksen var???? :)
Farvet? - JA, sølvfarvet! - let-krydderet med årstidens farver... ;)
Størrelse? - Tja... ca. 64 cm. og 2 kg.
Skal fisken ud igen, Freja? -NEJ, fish mæ hjæm og spiss!!
 
Venlig hilsen
Freja & Dennis
 

7. okt.

Ultra let jubilæumslaks

Fiskede fredag ved Konge åen - hvor et par mellemstore fisk bulede efter fluen uden fast kontakt.
Skiftede hen på eftermiddagen fluestangen ud med et sæt ældre ultra let grej købt i 1976 bestående af et nyrenoveret high speed Ambassadeur 2500C hjul med tilhørende glasfiberstang på små 6 fod.
Nu over 30 år efter blev det så grejet, som endte med laks nr. 50 overlistet ved henholdsvis Konge- og Sneum Å systemet. Eftersom gammelgrejet blev presset til det yderste under fighten, behøvede jubilæumslaksen ingen hjælp under rekreationen efter blinkangrebet.

Hilsen
Benn
 

3. okt.

Konge å d. 29. september 2007

Dag 2 i fiskekonkurrencen, først blev Sneum ved motorvejen gennemfisket (ingen fisk) dernæst smuttede vi til Konge å v/Bid 2, efter kort tid fangede jeg en lille gedde på 68 cm. 2,35 kg. Nå jeg kunne jo ligeså godt tage den med til holdkonkurrencen men stor var den ikke ;-) Alligevel blev det vindergedden  50 g. mere end min dygtige fiskemakker Niels Jørgen Jepsen´s gedde, som dog var 1 cm. længere.
En dejlig dag ved konkurrencen

Knæk og bræk
Jens Lygum
 

2. okt.

Hej Poul.
 
Her er lidt billeder af de fisk vi fangede under Den Store Fiskekonkurrence 2007.
Nogle af billederne blev desværre lidt uskarpe...
 
Kenneth Hansen fik en laks, det rakte til en 2. plads og laksen er fanget i Konge åen. 65cm 2,17kg
Kenneth Hansen  fik en havørred i Konge åen og fisken rakte til en flot 2. plads. 64cm 2,78 kg.
Jeg fik en laks i Konge åen, det var min 3. den dag, 59,9 eller 61 cm? Jeg lod tvivlen komme fisken til gode!

Jeg vil gerne sige tak til Sydvestjydsk for en dejlig og hyggelig konkurrence/-weekend!
Derudover vil jeg gerne takke mine 2 holdkammerater - Kenneth Hansen, Fyn og Stig Guldborg for en kanon indsats og go´ hygge!
Uden dem havde vi ikke vundet holdkonkurrencen... ;)
Tak til alle de dejlige deltagere, som var mødt op og støttede op om konkurrencen og gjorde det muligt at give spænding i konkurrencen!
Tak til Esben og Lygum for den "mobile indvejning"!
Og til sidst vil jeg takke min kæreste, Marie for timingen (i dag) af fødslen, af vores kommende medlem på 53 cm. og 4200 gram!
 
Til aller sidst vil jeg bare ønske jer alle tillykke med fangsterne og tak for en god weekend!
 
Knæk & bræk!
-Dennis
 

26. sept.


 

Hej igen Poul

Næsten som på klokkeslettet 14.00 i går mandag ved Sneum Å under stor laksedramatik blev det i dag til en egen mere rolig genudsat havørred snydt ved Konge åen.
Tirsdagens fisk var en ca. to kilos. Altså igen en T-dag som gav en fisk med fluen min ©.

Hilsen
Benn

 

21. sept.

Konge åen den 20. September 2007,

Her til aften "Mepps'ede" jeg denne havørred på mejeristykket. Den var (og er sikkert stadig) 58 cm lang (blev genudsat)

Mvh.
Finn Dahlin
 

19. sept.


 

Hej igen, igen Poul

Begyndelsen T på en ugedag ved Konges Å må betegnes som lykkebogstavet for mig på nuværende tidspunkt. Torsdag formiddag en fluefanget havørred på ca. 60cm, og nu tirsdag formiddag igen en halvmeters taget under samme metode. Også denne fik friheden.

Hilsen Benn
 

16. sept.

Hej Poul

En lille hilsen fra mig. Jeg havde egentlig ikke regnet med at skulle have haft flere fisk I år, -affødt af mange fiskedage med kun en enkelt fisk på land. Men som man siger, -Jo længere agnen ER I vandet Des Større ER chancen for fisk.

Jeg har lært at tabe mine fisk og lært at den der kan vente, kommer alt til.
Nu vel - det skulle blive anderledes og mindst som jeg ventede det, knaldede denne let farvede havørred Han på. Dagen blev i øvrigt krydret af adskillige genudsatte bækørreder på mellem 35 & 40 cm, samt to på hhv. 40 & 43. Jeg havde besluttet at vi skulle have lidt til kasperrøghat, så min havørred blev en pragtfuld afslutning på en begivenhedsrig fiskedag ved Konge åen. Fisken ER 1.9kg & 56 cm.

Afslutningsvis et stort tillykke til Morten Hansen med din flotte havørred. Jeg har været der for ikke længe siden.

På fiske hilsen
Karsten Westermann
 

15. sept.

Hej Poul

14.09.07
Har i dag fanget og genudsat en lille MEGET farvet havørred på 47 cm. i Konge Åen
.

Peter Siedentopp
 

14. sept.


 

Hej igen Poul

Var lige et smut ved Konge åen med fluestangen torsdag formiddag, og efter ca. 10 minutters fiskeri inhalerede en slughals af en gedde min flue. Nuvel på den igen og allerede to kast senere var der ude midt i åen en hvirvel omkring fluen! Pokkers nåede jeg lige at tænke dog lidt for tidligt, eftersom den huggede igen. Det endte med en genudsat farvet havørred på ca. 60 cm..
Godt en times tid senere gentog episoden sig næsten, eftersom denne fisk betydelig større kun slog til fluen en gang.

Hilsen
Benn
 

1. sept.

Hej Alle....
 
 
Fredag den 31/08-2007 fangede Stig Guldborg endelig en havørred igen!
Efter mange dage med mistet fisk, havde Stig hængt lidt med næbet.
Tror også i ville have forstået det hvis i så nogle af de STORE fisk han har tabt...
Nå, men efter en hidsig kort og kontant fight kunne Stig lande en fin havørred på 60 cm. og 2,2 kg. (Vægten er ikke præcis)
Sidst Stig fangede en havørred var helt tilbage den 13/07 - mon der er noget med 1-3 kombinationen?? ;)
 
Men ihvertfald en velfortjent fisk!
 
På Søndag skal vi ud at gøre vandene usikre igen og så må vi se hvad det blir til der...
 
Knæk og bræk til alle!
 
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen

 

1. sept.

 

Første Havørred nogensinde, fanget i Konge åen den 30-08-07. Fisken var 57 cm og 2 kg.

Morten Hansen
 

1. sept.


 

Hej igen kære Poul

Fiskede i dag ved Konge åen, først med flue i skumringen dog uden resultat, men senere da det begyndte at blæse og regne en del skiftede jeg plads til et andet hot spot herunder med blink.
Langtfra et dårligt valg, eftersom en nyopsteget sølvblank laks med lus på hoved og hale huggede allerede i andet kast. Efter en indædt fight på ca. fem minutter blev den omkring mindstemålet genudsat. Allerede få minutter senere var der igen kontakt med en farvet havørred, som forskrækket røg af vandet, dog uden krogfæste.
Nuvel, på den igen og et halvhundrede meter herfra ventede en kamikaze ørred. Havørreden på 57 cm. og 2,0 kg. slog åbenbart fejl af blinket med det resultat - at trekrogen borede sig ind i fiskens gælleregion på ydre/undersiden, hvorefter linen viklede sig om hovedet på fisken samt videre ind bag den af krogene som stak udenfor. Denne hængte ørred som var dødsdømt på forhånd, endte derfor i min fryser.

En noget traumatisk fiskerhilsen fra Benn

 

30. august

Hej Poul

Jeg fangede i dag en laks på 63 cm i Konge åen.

Med venlig hilsen
Peter Siedentopp
 

29. august


 

Hej Poul   

Søndag d. 19.08 fangede jeg på flue en havørred på 58 cm og 2,2 kg i Konge åen.

Mvh.
Ole H. Jensen

Bemærk fluen!!

29. august

Hej kære webmaster

Fiskede i dag den 28. august. ved Konge Å uden resultat bortset fra et stort hug på blink, men omkring middagstid stod jeg i mudder til maven på et vanskeligt tilgængeligt sted under landingen af en springende nyopsteget sølvblank laks på 63 cm. taget af Wilhelm Bülow. Mon ikke den snart ender på grillen eller i ovnen som bøffer krydret for smagsløgene.

Fiskerhilsen fra
Benn
 

29. august

Mandag den 28. august var en god laksedag ved Konge å.
Jeg startede fiskeriet opstrøms mejeriestykket ved ni tiden og havde heldet med mig ret hurtig. Ved piletræet som jeg havde heldet med mig i sidste uge er en god standplads. Det var lidt forsigtig pilleri på ormen og efter et par forsøg med friske orm, kunne jeg nette en meget sølvklædt laks med løse skæl på 63 cm. 
Så måtte jeg op til bilen på P. pladsen og pakke fisken ned i en køletaske. Og hvem stod der, en af de skrappe lystfisker fra vores forening. Selveste Vilhelm der har adskillige mange fisk på samvittigheden, han kan barede det der med fiskestangen!
Vi fulgtes ad på vejen til det øverste stykke ved dambruget, hvor Been stod og fiskede. Jeg valgte at gå efter Vilhelm der fisker med prop, jeg selv altid med bundsnørre. Efter ca. 20 min. var heldet atter med mig. Lidt forsigtig pilleri igen ved ormen hvor efter jeg gav line, for at fisken ikke skulle mærke for meget modstand og bang - så fik jeg en fin fight og Been hjalp mig med at nette en hanlaks på 76 cm. Laksen havde efterårs farven så småt, men stadig iklædt sølvtjet.
Så atter en god dag ved Konge å. Ja heldet har været med mig, i sidste uge fik jeg 4 laks og i dag 2 laks alle sammen i Konge å.
Desværre er billedkvaliteten for ringe på min mobiltelefon, derfor ingen billeder sendt med.

Bedste hilsen
Asger Brodde
 

27. august

Hejsa....
 
 
Lørdag morgen den 25/08-2007 fandt jeg lige en havørred nede ved mejeriet.
Det startede jo som sædvanlig med et godt hug og denne gang blev den heldigvis siddende.
Heldigvis for mig og uheldigt for fisken, så havde den fået rullet linen rundt om hovedet.
Var dette ikke sket, var fisken blevet en spinner rigere og jeg en fattigere, da min skod svirvel stod piv åben!
Efter små 10 minutters intens kamp, kunne jeg nette en havørred på 83,5 cm. og med en vægt på 6,2 kg.
Denne fornøjelse fik jeg også optaget...
Så var det ellers tilbage og få den renset, inden jeg skulle til møde hos Bo.
 
Senere på dagen tog Esben, Bo og jeg ud til mejeriet, hvor vi desværre ikke havde det store held.
Den eneste der fangede fisk var Esben, som fik en flad en af slagsen på omkring 15 cm. og en bette grundling på omkring 7 cm.
Begge fisk fik selvfølgelig deres frihed igen...
 
Søndag den 26/08-2007 var jeg lige et smut forbi Sneum Å på hjem turen.
Der gik længe inden jeg mærkede fisk, men da jeg så endelig mærkede den var der ingen tvivl!!!
Efter et hårdt hug fra fiskens side, gav jeg den lige et hårdt hug den anden vej, hvorefter den står og rusker med hele kroppen og vender derefter et godt stykke under overfladen, hvor jeg tydeligt kan se at det er en +100 cm. fisk!
Jeg står med den et godt stykke tid inden jeg fik bare lidt ro til at få telefonen frem og filmet forestillingen.
Efter ca. 10 min. og et hurtigt udløb på 30 meter, står den stille ude i midten af åen, men pludselig tager fanden eller en anden ved fisken og den fór over i modsatte brink og rundt om en pæl og hvad sker der så???
Jo, jeg står med en slap line og ingenting for enden.... :(
Surt, men sådan et det jo... ;)
 
Mon det er sandt det jeg skriver??
-Take it or leave it FFS...!
 
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen

 

27. august


 

En lille laks på 63 cm, vægt 2.37 kg (med havlus). Fanget ved Jedsted, d 26-8/07 på spinner.

Jeg tabte mit fangstnet i åen (Sølvkrogen) under fighten.
Hvis nogen " fanger" den vil jeg gerne hører fra dig. 75 15 52 90 / 28 89 42 62

M.V.H.
Lars-Christian

 

24. august

 

Hej Poul!

Her har du en rapport fra Ove Jacobsen.
Konge Å D.23/8-07 Havørred 2,4kg. 58cm. Taget på blink.

Med venlig hilsen
Fl. Nødskouv Christensen
 

23. august

 

Hej Poul

Jørn J. Christensen kom forbi butikken tirsdag for at få taget et billede af denne flotte fisk, 82cm 4,7kg i Konge åen

Mvh.
Renè
MACNAB
 

23. august


 

Hej Poul
23.08.07. Masser af drivende grøde og stigende å efter nattens regn gjorde fiskeriet svært. Ude ved Bid 1 fik jeg alligevel overlistet denne havørred der målte godt 60 cm. Fisken blev genudsat, og var den 20. havørred over målet i år!

-WOW for en sæson.

 

Mvh.
Finn Dahlin

 

23. august

 

Hej Poul

En lille laks i Konge åen 22. aug. 2007. - denne kom med hjem.... 64 cm og ca. 2,4 kg. 

Mvh
Peter

 

23. august


 

22.08.07
Skønt at være tilbage ved åen efter 2 ugers pause. 1½ times fiskeri senere, og lige midt under en gevaldig regnskylle, fik jeg det her tykke dyr på krogen: 3,25 kg, 64 cm, helt nygået og med havlus.

Mvh.
Finn Dahlin
 

20. august

 

Kongeå en den 18. august 2007.

Jeg havde forventet, at der holdt en del biler på parkeringspladsen, da jeg ankom til åen lørdag morgen, men til min overraskelse havde jeg åen for mig selv de første par timer.
Lidt før klokken 0900 krogede jeg en laks på ca. 80 cm, og efter et par vilde udløb nedstrøms havde jeg efterhånden fået så meget kontrol med fisken, at jeg begyndte at tænke på landingen, men pludselig slap krogen sit fæste, og laksen havde genvundet sin frihed.
Lidt slukøret gik jeg op til det Siedentoppske residens for at få en kop morgenkaffe samt lidt trøst - ja det var nok lidt naivt at forvente medfølelse herfra, men jeg fik dog Peter med til åen efter kaffen.

På vej ned mod skolen fik Peter øje på en anden lystfisker, der stod og fightede en fisk, og kort efter kunne han sætte gaffen i en super havørred på 86 cm og 7,1 kg. Fangeren, Jens Chr. Lauridsen fra Malt, havde på vej op langs åen fået en indskydelse om lige at afprøve ormetaklet, hvilket resulterede i fast fisk i dagens første kast.
Efter at vi havde beundret den flotte fisk og taget nogle billeder, kunne Jens Chr. således tage fisken på nakken og drage hjemover igen.

Mvh
Bo O. Madsen
 
19. august

 

Ove Jakobsen. D.18/8 i Konge Åen. Havørred 57cm 2,2 kg på blink.
 

19. august

 

Hej Poul!   

Så lykkedes det endeligt efter mange ture til åen.
I går aftes d. 17.8. kl. ca. 22.00 kom det ventede hug. Og så tog fanden ved min flueline der næsten blev flået af hjulet. En dejlig fornemmelse og efter 10 til 15 minutters fight kunne jeg nette en prægtig sommerfisk. En havørred på 68 cm og 4,3 kg.

De bedste fiskehilsner fra
Keld Hansen
 

19. august

Hej Poul

Jeg fangede en lille pæn laks på 65 cm. den 18. aug. kl. 20.00. fanget på orm. Fisken blev genudsat.

Mvh.
Peter Siedentopp

 

18. august

Hej Poul.

Kunne ikke holde mig hjemme og tog til Konge åen for at prøve fiskeriet der. Kom dertil ved 15-tiden og de første to timer gav følgende resultat på orm: 1 stk. havørred 63 cm.  3.1 kg samt 1 stk. regnbueørred 53 cm.1.6 kg.

Hilsen
Wilhelm Bülow
 

18. august

Hej kære godtfolk! Hvor er i henne - LANGTFRA UDE VED ÅERNE?

Prøvede igen muligheden ved Konge Åen for et par dage siden, hvor det blev til et par mindre efterfølgende aborrer samt en genudsat gedde på små 45 cm..
Dagen efter gik turen til Sneum Å, hvorunder ikke mindre end fire sandsynligvise ørreder/laks slog til mit favoritblink uden krogfæste under blot to timers fiskeri. Den største, som i øvrigt spottede blinket to gange, blev vurderet til ca. syv pund sterling.
Nuvel! Ud efter dem i dag fredag den 17. september med kun fluestangen i hånden, og efter tabet af en mellemstor laks/ørred blev det kun til en halvmeters udmagret regnbueørred. Hvor pokker kom den fra?

Uha! Tre dage - hvor der virkelig gik ged i fiskeriet, men tålmodigheden belønnes altid på et eller andet tidspunkt i vore smukke omgivelser, hvor brombærrene nu gradvis modnes.

En lille fiskerhilsen fra
Benn

 

17. august

Hej alle...
 
Var lige en tur ved og ikke i Konge Åen i dag. ;)
Sidst på formiddagen inden Stig og jeg vendte snuden hjem ad,
fandt jeg lige en tyk mini havørred på 44 cm. som havde en vægt på 1085 gram. efter køkkenvægten.
Den var kroget meget yderligt, så efter den havde plasket og rullet lidt rundt i vandet, kunne Stig nette den med det net som vi ellers aldrig har med.
Spinneren faldt iøvrigt ud af munden på fisken, da den kom ind over net kanten.
 
Tak til Stig Guldborg for den kvikke landing!
Tak til Karsten Frederiksen for spinneren han ikke kunne lide.
Dejligt at fiske med min farvorit spinner, men måske han skal have den tilbage igen - Har jo bevist at netop den spinner kan fange fisk!
 
I nogens ører lyder det måske dumt at takke folk over sådan en mini fisk, men det er jo ikke størrelsen det kommer an på her - det er princippet i at folk gør en 110% indsats for at hjælpe andre!
 
Lige et sidste tak og det er til fisken for aftensmaden. ;)
 
Venlig hilsen
Dennis.

 

17. august

Hej Poul
 
Torsdag den 16. august 2007.
En dag med blandede føelser.
Kai Jørgensen, Svindinge Fyn havde brug for en hvilepause, efter at have mistet en stor laks på ca. 6 - 8 kg. ved landingen i nettet.
På klingende fynsk og med ansigtet lagt i de rette folder, var det bestemt ikke en glad mand et par timer. Og nattesøvnen bliver sikkert med megen indre uro og tusinde tanker - hvorfor gjorde jeg ikke bare .......
Vi var nogle stykker der først trøstede Kai og senere var mere drilske over for ham. Smilet kom da også frem igen. Og fighter ånden blev på ny genskabt.
Ikke langt fra ulykkesstedet var der en meget glad mand, der havde smilet helt fremme. Jeg havde fornøjelsen, at hjælpe Ove Jakobsen med at lande en smuk blank laks på ca. 64 cm. Fanget på en sølvblink med rød bagside. Iøvrig var det Oves første laksefangst i år. Opskriften på tilberedningen havde Ove kort forinden fangsten lige forklaret mig. Sådan Velbekomme!  Og herlig at opleve en voksen mand som Ove sidst i halvfjerserne, springe rundt ved åen som en lækat med stor begejstring.

Bedste hilsen
Asger Brodde

16. august

Hej Poul
 
Onsdag den 15. august 07 havde min gode fiskeven Kai Jørrgensen fra Svindinge på Fyn en aftale om at mødes ved Konge å. Vi startede fiskeriet ved middagstid. Kai gik nedstrøms og jeg fiskede opstrøms med det tunge 20 gr. blink der gav gevindst i mandags. Nedstrøms på tilbage vejen skiftede jeg til ormtackel uden prop. Ved det berømte piletræ kom dagens fight. En særdeles flot hun laks 70 cm. 3,3 kg sølvblank med løse skæl og havlus. blev landet efter ca. 10 min.
 

Bedste hilsen
Asger Brodde

 

15. august

Hej Poul

Den 13. august fik jeg, kl. 0715, en lille blank laks på ca. 65 cm i Konge åen. Laksen blev fanget på orm og fik friheden igen som tak for en god fight.

Mvh
Bo O. Madsen

 

14. august

Regnen natten til mandag den 13. august 2007 har sat gang i opgangen af laks til Konge å.
Jeg startede dagen ved spejderhytten kl. 6.00 og fiskede nedstrøms med spinnestangen. På fisketuren til Bid 1 fik jeg nogle forsigtige markeringer på wob-ler både og spinnegrejet.
Vejret var perfekt dejlig frisk efter nattens regn og da solen kom frem imellem de flotte hvide lakseskyer, fik jeg fornemmelsen - som mange af jer andre lystfiskere helt sikker genkender, det er dagen idag - der giver fisk!
Ved P.pladsen mødte jeg 2 friske juniorer Ben havde med. Drengenes indbyrdes kamp i mundtøjet, var meget fornøjelig at høre på. Den ene af drengene havde travlt med at fortælle den anden dreng ved navn Caper, at det var hans gedde han havde på krogen, idet han havde lokket og set gedden først. Men ak i diskus-sionens kamp mistede Casper gedden, som bed linen over og mistede derved også sin spinder. ( som jeg formoder var hans egen!)
Senere mistede den anden dreng ( navnet kan jeg ikke huske) formentlig en laks, der havde hugget 3 gange på ormen og  var på vej væk med orm og prop, men ak -  desværre fisken var ikke kroget godt nok. Alligevel var det gode humør helt frem-me hos drengene, senere fortalte de, at de havde fanget nogle skaller, de fornøje-de sig med. Dejlig at møde så friske og frejdige drenge.
Jeg havde så heldet med mig, da jeg skiftede til et af mine kystblink 20 gr. gul/rød. Ved indspindingen holdt jeg ophold efter et par omgange med håntaget og rystede lidt med stang spidsen osv. og pludselig bang som altid når det sker, helt uforseeligt, er kampen nu på sit højeste. Pulsen og forventningerne stiger, det er f....... en fed fornemmelse. Efter 10-15 min. fight nettede jeg en han laks på 80 cm 4,2 kg. klædt i sølvdragten og med havlus og store løse skel.
    
Bedste hilsen
Asger Brodde
 

14. august

Hermed følger 1 fangst og observationsrapport!

En god fisketur er ikke altid kun ensbetydende med fangst af store fisk, hvilket jeg beviste i dag.
Jeg havde i dag besluttet at ville udforske nogle af de mange gode huller der er omkring Nielsbygaard og Lintrup bæk. Startede fiskeriet kl 11 et godt stykke nedstrøms Lintrup Bæk og fiskede så opstrøms. Da jeg var nået næstet helt op til det lange lige stræk op mod dambruget kom en havørred farende ud fra brinken i egen side og knaldede resolut til min spinner. Ca 5 min senere kunne jeg nette 1 havørred på 64cm og 3,1 kg, som vist havde hygget sig der et stykke tid i åen, da den så småt var ved at få mørke nuancer.
Efter at have renset havørreden og lige fået stillet den værste sult tilbage på campingpladsen, syntes jeg lige så godt jeg kunne udnytte situationen og det gode vejr til at nappe en lille smuttur med fiskestangen nedstrøms Villebøl. Ca nede ved det første sving iagttager jeg et dyr i græsset, som jeg ikke lige kunne genkende da det kun var den pelsede ryg jeg kunne se. Jeg stoppede op og betragtede dyret, som overhovedet ikke havde set eller hørt mig, men derimod ufortrødent fortsatte med snuden dybt begravet i det høje græs. Den kom tættere på, og jeg fik taget et billede af det som skulle vise sig at være en grævling, da den listede forbi mig med blot ½ m afstand!!!

Jo alt i alt en herlig forlænget weekend, med godt vejr, godt fiskeri og herlige naturoplevelser:)

Mvh.
Klaus Høgsbro Rebien
Ringsted

 

13. august


 

Laksen ved gravkoen

Zzeee! Pokker tage myggene i mit soveværelse eftersom den eller de vækkede mig kl. 04.30. lige på en søndag morgen. Ud af fjedrene med myggebalsam i lommen og herfra videre til Konge åen til der hvor gravkoen roder rundt lige nu på grund af sandvandring.
Eftersom man på foreningens forum kan læse noget om frygten hvad angår fiskeriet i forbindelse med gravearbejdet langt ude i engene, så er det her langtfra holdbart kære venner. Hvorfor!
Under en fotoserie af gravkoen ved Bid Halvanden blev der også tid til lidt fiskeri med koen lige i ryggen. De to først forsøg nedstrøms gravearbejdet endte med nittere, men i det andet kast den anden vej hændte der noget? Tik tak til myggen herfra eftersom favoritblinket under fjerde forsøg gav en yderst sølvblank nyopsteget laks på 80 cm. og 4,15 kg..

Fiskede senere på formiddagen med Dennis S. og Stig G. samt Karsten F. omkring Bid II og slusen, hvorunder det blev til pæne aborrer og en gedde for ikke at glemme flere morsomme observationer.
Hvordan fiskeriet i øvrigt endte for de tre ihærdige kombattanter er for mig uvist.

En lille fiskerhilsen fra Benn
 

11. august

 

Hej Poul.
 
Karsten sendte mig (Dennis) denne beretning fra Konge åen den 01/08-2007...

Her er så billederne af min første BLANKE havørred af "respektabel Størrelse", - 62 cm, 2,68 kg
Det var en forrygende dag, idet jeg først tabte en pæn laks der var bragt til nettet, men den havde ikke samme intentioner som jeg, og da bremsen stod en smule hårdt rettedes krogen ud på min lille spinner, da den tog et utilgiveligt flugt forsøg mod friheden.

Havde det ikke været for min bedre halvdel, som om aftenen bad mig om at kom-me op på hesten igen (heste dame!!) og få fanget den fisk, så havde jeg nok ikke fanget denne, fine havørred som trøst præmie. I øvrigt på samme spinner blot I en sort udgave, i stedet for den røde som jeg havde dagens første fisk på!

Tak til Vorherre, Sydvestjydsk Sportsfisker Forening, samt min tålmodige kone!

Endnu en berigende fiskedag ved Konge åen.

Hilsen Karsten 
 

6. august

 

D. 040807 om aftenen var jeg en tur ved Jedsted mølle.
 
Det gav en fin fisk.
En havørred på 4,0 kg og 71 cm.
Fanget på spinner.
 
mvh.
Peder Stephansen

 

5. august


 

Lige en forsinket hilsen fra nyt medlem.
Jeg tog til Konge åen på mejeristykket d. 19/7..
Kl. 06:00 fik jeg et godt hug på orm. Først troede jeg det var en gedde, men efter 10 min. så jeg det var en sølvblank laks.
Efter yderligere 10 min. lå den i nettet 84cm og 4.4 kg.

MVH.
Preben Mørk

 

3. august


 

Hej Poul

Et tungt hug på spinneren faldt lige for mine fødder, og efter godt 15 min intens fight med et ca. 100 meter vildt udløb nedstrøms og et 30-40 meters opstrøms kunne jeg med et tag i halen lande denne spejlblanke Laks på 85 cm og 4,65 kg (i øvrigt min 2. største til dato!)

Mvh.
Finn Dahlin
 

2. august

 

Det er svært at fiske i Konge åen for tiden på grund af den utroligt høje vandstand. Det lykkedes mig dog alligevel at lirke denne her blanke sag op fra dens skjul. Havørred med målene: 67 cm og 3,3 kg

Mvh
Finn Dahlin
 

30. juli



 

Hejsa alle...
 
Onsdag den 25/07-2007 var jeg lige på en hurtig tur ved mejeriet.
Efter et kvarters fiskeri blev linen slap og da jeg fik kontakt med den anden ende igen kunne jeg ganske let mærke nogle små ryk i stangen indtil den kom ned foran mig og tog et udløb nedstrøms.
Hurtigt fik jeg den vendt og de sidste par minutter stod den i overfladen med maksimal pres.
Derefter kunne jeg roligt kane den ind hvor jeg kunne få fat i den med hænderne.
Det var i øvrigt lidt bøvlet at fighte og lande fisken, da jeg var mutters alene og selv måtte filme det hele...-dog fik jeg hjælp af en pæl til et billede af fisken og jeg.
Fisken var for øvrigt en højrykket hun havørred på 58,5 cm. og 2,9 kg.
 
Dejligt endelig at fange en fisk igen, efter alle dem jeg har tabt!
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen,
Brande
 

30. juli

Hej Poul
 
Havde den 29-07-07 en god dag ved Konge åen. Efter en 3 timers fiskeri havde jeg fået et par gode bækørreder. Ville desværre have genudsat den mindste men den var kroget meget dumt og måtte lade livet. Det blev også til en lille regnbue, som der er kommet en del af i åen. Men har dog ikke set dem større end denne endnu.
Mistede den største af bækørrederne efter en kortere fight men kunne dog friste den 5 min efter igen hvorefter den blev landet.
Åen er fantastisk for tiden når det kommer til bækørreder, det er næsten i alt slags vejr lige fra høj sol til regn og blæst.
 
Men det blev til følgende:
 
Regnbueørred 30 cm.
Bækørred 31 cm. 375 gram
Bækørred 38 cm. 600 gram
Bækørred 46 cm. 1150 gram (Den anden over et kilo i år)
 
Var for nylig også afsted en et par sene aftener 20 & 21 Juli, hvor det lykkedes mig over to aftener at miste en rigtig god fisk tre gange i samme sving. En gang en fredag og to gange kort efter hinanden lørdag. Vil vurdere det til at have været en bækørred på den anden side et kilo den trak rigtig godt. Surt to aftener i træk at stå at fiske kl. 23 og miste fisk, når nu der havde været så langt at gå.     
Den mindste bækørred havde en del små hvide orm på 10-15mm. Som kom ud af gatten når man strøg den. Håber det er normalt for bækørreder? Vil meget gerne have et svar herom hvis nogle ved noget om dette? de3sss@hotmail.com 
 
Mvh. Brian Nielsen, Hoslted St.

 

30. juli


 

Snorkel og svømmefødder

Måske skal man overveje at skifte waders og fiskejakke ud med en dykkerdragt med snorkel, for jeg kan ikke erindre en sådan høj vandstand i nyere tid på denne årstid, men den trækker fisk op ved alle vadehavsvandløbene.

I weekenden blev det ved Konge åen til en lusebefængt havørred på 57 cm. taget på et tungt blink, samt en lidt mindre der vandt fighten, for ikke at glemme flere andre måske større kontakter med ormetaklen. En var dog en skubbe på hele 32 cm. Skub af såret flere steder fra en eller anden fjende fik igen friheden tilbage. Måske fra en skarv eller en sæl?

Mvh.
Benn

 

29. juli

Hej Poul

Var ved Bid 1 i dag, der var høj vandstand og meget strøm, flere steder var mark-erne oversvømmet så en ormetakkel uden prop blev søsat, fiskede stykket fra kir-kebroen til P-pladsen af uden dog at mærke andet end små nap, ved kaffetid var jeg på vej til bilen men ville lige bruge de 2 sidste orm ved P-pladsen, det gav en blank havørred på 49 cm og 1,3 kg.

Mvh.
Preben R Jensen

 

27. juli


 

Store oplevelser bliver meget bedre når de nydes i gode venners lag. Således havde jeg idag alt hvad man kan ønske sig. En stort tak til følgende:

Bo, for "is i maven" og en sikker håndlanding + back-up foto.
Peter, for kyndig vejledning og koordinering af tropperne samt smarte bemærkninger + back-up foto.
Lærke, for en utrolig flot billedserie af hele forløbet.
...Og selvfølgeligelig Havørreden som vi først skød til +80 cm (deraf alt postyret). Det viste sig dog ikke helt at holde stik men det var alligevel en dejlig flot fisk på 71 cm og 4,1 kg

Mvh
Finn Dahlin

     
     
27. juli

 

Hej Poul

Så vil jeg prøve om det kan lade sig gøre at få en havørred med i fangst rapporten det er den første i snart 3 år.
Fisken blev fanget på en led del rapala-wobler længde 57 cm. Vægt 2,3 kg

m.v.h.
John Pedersen
 

26. juli

 

Det var ellers ikke meningen at den her skulle med hjem, men krogen sat dybt og efter flere forsøg med kunstigt åndedræt ude i strømmen var der ikke noget at gøre, den var død. Målene: 54 cm og 1,75 kg fanget på Mepps #5 spinner. Jeg fik lidt senere et af de virkeligt tunge hug der næsten rev stangen ud af hånden (det var den jeg var ude efter)

MVH

Finn

 

25. juli

Hej Poul.

24/7-07 kl.6,00

Så lykkes det endeligt efter at have mistede 3 store blankfisk på tidligere ture kunne jeg endelig hjembringe årets første havørred. En hun på 62cm og 2,5kg fanget i kongen åen ved mejeriet.  

M.v.h.
Jesper Petersen
 

22. juli

 

Hej Poul,

Her er lige en forsinket fangstrapport fra den 11/7. Havørreden her blev taget på spinner i Konge åen. Målene var 3,8 kg og 69 cm. Der ud over genudsatte jeg en på 49 cm og mistede et par stykker i 2 kg's klassen.

Mvh.
Finn Dahlin
 

22. juli

 

Hej Poul

Denne lille havørred på 51 cm og 1,45 kg fik jeg den 19/7 omkring kl. 2200 i Konge åen på en 2-delt rapala-wobler.

Mvh
Bo O. Madsen

 

20. juli

Hej Poul

Overlistede tirsdag formiddag en gedde på 72 cm. med et blink ved Jedsted. Den har nok et ømt gebis derude lige nu. Havde senere også kontakt med et par mindre aborrer og tabte desforuden hurtigt en mystisk fisk udover et godt hug.

Fiskerhilsen fra
Benn

 

15. juli

 

Hej Poul

En laks 83 cm og 5.8 kilo fanget ved Vilslev......dam spinner
onsdag ,11.07.2007.

Venlig hilsen   
Nedzad Dzankovic
 

15. juli

 

Hej Poul

Lørdag den 14. juli tog jeg tidligt om morgenen denne lille havørred på 52 cm og 1,6 kg på orm i Konge Åen.
Turen endte dog tidligere end beregnet, idet jeg gled i det våde græs, og på en eller anden måde fortsatte ud i åen - så hvis jeg ikke var vågen, ja så blev jeg det (det eneste der blev oven vande var mit hoved).

Mvh
Bo O. Madsen
 

14. juli

Dusk str. 2.0. efterlyses

Missede på en blæsende bygedag med fluen dusken hurtigt en anseelig fisk ved Konge åen omkring tyvetiden i onsdags eftersom linen brast. Afprøvede den usyn-lige fluorkarbon line med en brudstyrke på ca. seks kg., men pas på den eftersom en kællingeknude ikke kan klare en liter letmælk.

Nuvel! Fredag morgen tidlig efter fadæsen skulle standpladsen afprøves igen med den mere foretrukne ottekilosline, men ved ankomsten havde en anden lystfisker nu fået fast fisk på heromkring efter få minutters fiskeri med ormetaklen.
Hvem anden end Stig Guldborg den 13. juli hvis man ellers er overtroisk. Efter en heftig fight i det strømfyldte vand lande han en havørred på 71 cm. og 4,1 kg. i et godt samspil med blandt andet Dennis Sørensen.

Uha!  Sandsynligvis Ikke min storfisk to dage forinden. Havørreden her havde flere tværgående striber på siden, som kan stamme fra en garnskade. Vurder det selv kære venner?

En sommerfiskerhilsen fra Benn

 

14. juli

Hej.

Selv om jeg desværre ikke har været så meget ved åen. lykkedes det alligevel, en fin havørred på 2,4 kg 57 cm, fanget på flue i konge åen den 7/7.

Hilsen Bruno
 

13.juli


 

Hej Poul

Den 8/7 fik Dennis Sørensen fik en havørred på 53 cm og 1,8 kg og Stig Guldborg fik en havørred på 50 cm og 1,6 kg. Begge havørreder er fanget på spinner i Kongeåen ved Jedsted Mølle.

Mvh
Bo

 

11. juli

Hej Poul

Uha! Næppe en dag uden mindst en fisk på land eller flere kontakter ved blandt andet Konge åen.
Tirsdag den 10. juli snuppede Niels Sonnichsen midt på dagen en tyksak af en havørred på 63 cm. og 3,2 kg. i engene. Den valgte ormetaklen - hvilket en anden i baggrunden af billedet omkring Jedsted også gjorde for sønnen af W.B.. Sidstnævnte modspiller vandt dog lynhurtigt.

Mvh
Benn
 

11. juli

 

Ved snart ikke hvad jeg skal skrive. Men vil da bruge den med at rekorder er til for at blive slået. Så hermed min (foreløbig) personlige rekord for havørred. 64 cm 3,1 kg, taget på den kopperfarvede Mebs 5 nedstrøms Vilslev bro, en små 100m fra Kirkespangen. Igen et dejligt hårdt og kontant hug samt en god fight, hvor den var så flink at holde sig midt i åen, inden den stille og roligt kunne nettes.

Tror jeg resten af dagen vil dyrke mit eget lille stykke af Sneum å, så må vi se om den store fisk som står i svinget inde ved naboen kan overtales.

Esben

 

8. juli


 

Hej Poul!

Ja så kommer jeg også på siden. Havørred han 5kg. 72cm. Taget på wobler i Konge Å.

Med venlig hilsen
Fl. Nødskouv Christensen
 

8. juli


 

Erik Larsen fik den 2.7 to havørreder på hhv. 52 cm og 55 cm i Konge åen.
Den 3.7 fik han en laks på 78 cm og 4,5 kg i Konge åen. Alle fisk blev fanget på orm.

8. juli


 

Hej...

Stig Guldborg fangede den 07.07.07 en havørred på 47 cm og 1.2 kg. Der udover havde jeg selv kontakt med 3 havørreder hvoraf de 2 af dem var mellem 5-6 kg. Ærgerligt, men som sportsfisker er der både sejre og nederlag.

Mvh.
Dennis Sørensen
 

8. juli

Hej Poul

Min far (Verner Siedentopp) fangede en havørred på 57 cm og 2,7 kg. i går, den o6.o7.o7. Fisken blev fanget på Kirkestykket, på orm.

Mvh.
PSi
 

5. juli

 

Hej Poul

Tirsdag aften den 3. juli fik jeg lige tid til et par timer ved Konge åen. Resultatet blev denne havørred på 52 cm og 1,85 kg fanget på en Mepps 5.

Mvh
Bo O. Madsen

 

4. juli

 

Hej Poul

Henning Jensen har igen slået til med en havørred taget ved Konge åen. Denne fisk blev taget på en Skjern Fancy rørflue og havde målene 72 cm. og 4,0 kg.

Hilsen Benn

 

4. juli


 

Hej Poul

Her er så en ny beretning. Fanget den 2. juli kl. ca. 21.00 på Kirke stykket.

67 cm og 3 kg.

PSI

 

4. juli

 

Hej Poul

Havørred hun 58cm  2,1 kg Konge å den 3/7-07. Jeg måtte ty til en wobler! ha ha

Hilsen
Bimmer
 

4. juli

Hej Poul

Som nyt medlem i år blev det lige til en fisk, som jeg synes er værd at få sat på siden.
Kl. 22.30 d. 03-07-07 fik jeg denne meget flotte bækørred på krogen (Spinner). Fiskens køn er hun, målte 52 cm. og vejede 1500 gram hverken mere eller mindre. Fisken huggede opstrøms og gav den fight, man kunne forvente af en fisk af denne klasse.

Mvh.

Brian Nielsen
Holsted. St.
 

2. juli

Hej alle

Med så meget vand i åerne, finder man ud af at ens waders er utætte. Måtte der-for lige en tur til MacNab og bytte de hullede.
Med alle de fangster som der har været på det seneste smuttede jeg til Konge åen for lige at afprøve tætheden. Mærkede intet overhovedet. Fik heldigvis lige overtalt fluebindingsinstruktør Henning til at hans, i øvrigt meget smukke havørred, på 65 fortjente at komme på nettet. Taget på orm. (På sjællandsk kalder vi sådan en for rød jordflue). På parkeringspladsen dukkede Benn op og kunne fortælle at hav-de haft alvorlig kontakt med 2 stykker samt et fornuftigt hug.

Jagten på havørred fortsætter for mit vedkommende i morgen i Sneum å. Herligt at bo så nær at bilen kan komme på værksted og det ikke betyder noget.

Esben
 

2. juli

 

Hej Poul.

Lige en kort beretning om en fin havørred. Jeg tog fri fra arbejde kl 11.30, da fiske-feberen har ramt mig, og nok også en del andre ;-). Jeg tog en tur til Konge Åen, riggede til og fiskede opstrøms med min spinner - dog uden nogen form for kon-takt med fisk.
Da jeg skulle til at nedstrøms igen, kom der en rød wobler på. Smed ud i et dybt hul, en rigtig GOD fisk havde hugget, men den slog 3 - 4 gange med hovedet, tog lidt line og væk var den - sa.... osse! Nå videre og ganske få kast senere hugge på ny en fisk. Den gav en rigtig god fight, og så kunne jeg lande en flot havørred på 54 cm 1.7 kg.

Per S. Jensen,
Nørbølling

Udover dette, så jeg desværre også at skarvene har fundet ud af at der er mange fisk i åen
 

2. juli

Hej Poul og alle i dejlige læsere...
 
Lørdag aften den 30/06-2007 kørte Stig Guldborg og jeg en tur ud til Bid 1½, da der var mange biler ved mejeriet.
Det var første gang i år vi fiskede ved Bid 1½, så hvordan det så ud med alt det vand der var kommet, viste vi ikke.
Da vi ankom til p-pladsen var der vand ud over alle marker, så der var en hård gå tur til åen.
Vel ankommet stod vi lige og snakkede lidt og begyndte derefter fiskeriet.
Inden for de 10 første kast sad der allerede en havørred for enden af linen og jeg kaldte på Stig som kom stormende som om det var en +10´er jeg havde på....
Efter en god lille fight kunne Stig håndlande en blank havørred med løse skælv og fuld af havlus, på 53 cm. og 1,8 kg.
Derefter tog vi lige en håndfuld billeder og ville fejre den bette fisk med en "håndgranat", men Stig skulle lige have et kast samme sted og jeg sagde i sjov at han jo bare kunne fange den anden der står der ude og i første kast hugger endnu en fisk!
Igen kæmper fisken med livet som indsats, men desværre for fisken og heldigt for Hr. Guldfisk - øhh... Guldborg, må fisken til sidst overgive sig og bliver stille og roligt kanet ind på land.
Så var der jubel, da dette er Stig´s første havørred i år, selvom vi har kæmpet en hård kamp for det!
Igen fik vi taget lidt billeder og Stig´s fisk målte 50 cm. og vejede 1,6 kg.
Tidligere på dagen havde jeg snakket med Jens Lygum, så jeg ville lige ringe til ham for at høre hvordan det var gået...
Tja...-han var færdig med at fiske... – Fuldt hus eller ægte hattrick siger jo det hele! :)
Vi fiskede lidt mere hvor Stig havde kontakt til en fisk af samme størrelse, som desværre ikke ville andet end at smage lidt på spinneren.
Da det var blevet mørkt kørte vi om til mejeriet for at se om der ikke også skulle være nogle heldige fangerer der, men den eneste heldige der var Frank Jensen.
Derudover fik vi en hyggelig sludder inden vi lige skulle have et par time på øjet, inden det gik løs med morgen fiskeriet.
Vi fiskede fra mejeriet til kirke spangen og tilbage igen og først ved vejbroen havde jeg kontakt til en fisk omkring halvmeteren, men heldigt for den havde den ikke taget ordentlig fat i spinneren...
Tilbage ved camping pladsen skulle jeg lige ned og fiske et par huller af med den lette spinnestang i håb om at der var sneget sig nogle havørreder op på de kanter, men det eneste det blev til var en lille bækørred på 34 cm. som fik sin frihed igen.
 
En kort weekend med en lang fisketur gav 3 overmåler ørreder... ;)
Men i hvert fald er det dejligt at se alle de fisk som folk fanger!
Jeg misunder jeg ikke og vil blot ønske jer alle tillykke med de fine fisk!!!!! :D
 
 
Venlig hilsen
 Dennis Sørensen, Brande
 
PS. Billedet af os begge er taget af Stig´s rygsæk. ;)
 

2. juli

Konge åen ved Jedsted/Vilslev d. 1.juli 2007.

Selvfølgelig skulle jeg da lige prøve igen!!!!!!!!!!! Men nej det blev ikke til det samme TJUHEJ fiskeri som lørdag.
Efter en lille tur til Kolding å, uden held, vendte vi næsen hjem efter Konge åen. Efter 4 timers fiskeri kunne jeg gå hjem med en havørred på 57 cm 2,2 kg. fanget på wobler og landet af Bo Madsen.

Knæk og bræk
Jens Lygum
 

2. juli

 

 

Konge å ved Vilslev/Jedsted lørdag d. 30 juni 2007.

TJUHEJ for en fiskedag.

Ankom ved middagstid til P-pladsen ved mejeriet, hvor Bimmer sad over en bid brød og pegede mod bagagerummet på hans bil. Min første fisk i år sagde han, mens han tog en slurk kaffe, alt imens han var ved at få brødet galt i halsen da han skulle fortælle at Peter Siedentopp netop havde fanget en laks og en havørred helt oppe ved skoven (læs om dem anden steds på denne side). Nå efter at have prøvet med spinner uden resultat, satte jeg en ormetakkel på og startede helt oppe ved udløbet fra dambruget, drev ca. 15 meter og noget pillede ved ormen men ikke mere. Da jeg havde drevet over stykket tre gange forsvandt proppen og jeg gav et gevaldig modhug. En laks omkring én meter sprang ud af vandet, derefter tæskede den rundt på bunden og gav endnu en opvisning i luftakrobatik, da den landede for tredie gang var det uden min krog i munden :-(    ØV BØV    
Nå men op på hesten igen, ny orm på krogen for at genoptage fiskeriet, efter ca. en halv time (Peter Siedentopp skulle lige fange en stor havørred først) var der endelig hug igen, denne gang var det en sølvblank havørred på 68 cm. 3,8 kg.
5 min. efter endnu en sølvblank havørred 55 cm. 2,0 kg. fyldt med havlus. Nu var det vist tid til at komme nedover inden fisk nr. tre klapper kæberne rundt om mit ormetakkel. Der gik nu kun ganske kort tid inden der igen var lidt pilleri ved ormen, tilslag og endnu engang fast fisk. Efter hjælp fra min bror Otto med landingen, blev den målt og vejet til 72 cm. 4,7 kg.

HOLD DA FAST FOR EN DAG, den glemmer jeg aldrig.

Knæk og bræk
Jens Lygum
 

1. juli


 

Hej Poul.

Jeg stod tidlig op og ville prøve en tur i Konge Åen. Der holdt et par ligesindede på P-pladsen, men jeg gik længere opad - de havde ikke mærket det mindste nap i deres orm.
Kort efter kom endnu en kollega, og han fiskede vel ikke mere end 10 min, før han fangede en havørred på 48 cm 1.2 kg.
Da jeg kom ned til p-pladsen, fik vi en snak, de kørte hjem, og jeg gik en tur opstrøms igen. Der var en enkelt som var ude at markere sig, men ellers intet liv. Inden jeg skulle til at pakke min stang sammen ville jeg lig prøve fem kast, og i kast nummer to skete det! En smuk havørred havde set sig gal på min spinner, og det blev dens sidste måltid. Fisken gav en kanon fight, og sad god kroget. 52 cm og 1.8 kg, spækket med havlus.

På p-pladsen ved mejeriet holdt 9 biler, så mon ikke du får nok at se til ? ;-)
Red: Jo, der bliver jo fanget masser af fisk.

Per S. Jensen,
Nørbølling

 

1. juli


 

Hej Poul,

På en dag med helt utrolige fangster virker dette måske lidt banalt, men i første kast med spinneren og max. 5 sekunder i vandet (spinneren altså) fangede jeg denne havørred på 55 cm. Det blev yderligere til en på 45 cm samt 2 mistede i 3-4 punds klassen, dertil et antal småhug samt en "efterfølger" af nogen størrelse...og en ca. 1½ kg gedde + en aborre. Alle fisk blev genudsat, og det var henholdsvis havørred nr. 9 og 10 i år, bare fantastisk det her.

MVH
Finn Dahlin
 

1. juli

 

Bimmer fik sin første havørred i år. Fisken blev fanget på flue og var 48 cm.

1. juli

 

Hej igen Poul

Undskyld men der kommer nok run på din mailserver i denne weekend.
Hvorfor?
Fik tre halvmeters havørreder ved Konge Åen på henholdsvis flue og blink denne lørdag. Til ovnen endte den på 47 cm. og 1,6 kg.. De øvrige to svømmer stadig rundt derude sammen med flere kontakter.
Ved desforuden at både Peter Siedentopp samt Jens Lygum fik opbrugt kvoten på tre fisk daglig denne lørdag og så videre fra Finn Dahlin og Bimmer?

Mvh
Benn
 

1. juli



 

Kære Poul

Så er den gal igen.
3 timers fiskeri: 1 laks, 85 cm og 5,1 kg. – 1 havørred, 75 cm. 5,2 kg og 1 havørred, 61 cm. 2,4 kg. = 12,7 kg.
TAK til Benn, Finn og Lygum for deres hjælp og glæde over mine fisk.

Mvh

PSI
 

30 juni





 

Hej Poul – Ja selvfølgelig skal du have en rapport.

Efter få minutters fiskeri viste Konge åen sig fra sig allerbedste, en smuk blank havørred på 71 cm og en vægt på 4,2 kg. havde taget ormene. Dagen bød på mange fisk – se andre steder på siden. Ud over dem som har indsendt blev der – mindst – fanget én havørred mere på 61 cm.

Mvh

PSI

30. juni

 

Hej Poul

Valgte Sneum Å fra, for at prøve muligheden ved Konge åen, hvor det stadig drev med en del nyhøstet løsrevet grøde efter nedbøren. Dog ikke mere end der kunne fiskes, og det blev blinket og reflexen der gjorde udslaget. Først slog en ca. fempunds fejl af blinket, og lidt senere hændte det surt nok igen. På med en wobler uden resultat. Måske den tunge reflex spinner med kobberbladet? Bang! Andet kast endte med en havørred på 68 cm. og 4,2 kg.

Hilsen Benn
 

30. juni



 

Konge åen, 29-Juni-2007

Efter en tur til (og i) Sneum å med en Havørred på 47 cm til følge kørte jeg hjem og fik tørt tøj på. (Som et kuriosum kan nævnes at jeg denne gang faldt i åen før jeg fik fisk på).

Herefter gik turen til Konge åen hvor der atter kom flex på klingen. Efter at have fanget en undermåler lavede jeg et nyt kast samme sted, denne gang var der kontant og tungt hug. Jeg fik virkeligt kamp til stregen med den bedst fightende Havørred til dato, men efter godt 20 min på mit ultra-lette grej kunne Peter Sieden-topp håndlande (stort tak Peter) dette pragteksemplar af en havørred på 74 cm og 4,5 kg.

MVH
Finn

Red: Forhåbentlig kommer der også en fangstrapport fra Peter!

29. juni

 

Hej Poul

Endelig.
Jeg tror det er den mest ventede havørred i foreningen i år.  Jeg har fisket nok 300 timer, mistet 3 havørreder, men ingen på land før i går aftes kl. 21.00. Dejligt.
Som en biting: 61 cm. og vægt dertil.

PSI

 

28. juni


 

Hej Poul

Mens det meste af Sydvestjylland lå underdrejet som en følge af sommerstormen, tog jeg en tur til Konge åen.
På trods af det ekstreme vejr og en å, der næsten ikke var til at fiske i p.g.a. drivende grøde, fangede jeg på orm en dejlig sommerfisk på 58 cm og 2,6 kg.

Hilsen

Bo O. Madsen

 

26. juni


 

Hej Poul.

I går var min bror og jeg ude at prøve lykken. Vi startede kl 5.30, og efter kort tid mistede min kære bror en hidsig fisk. Kl. 6.28 fik jeg et kontant hug på min spinner, og en fisk gik amok. Efter en lille hidsig fight kunne jeg lande en smuk blank havørred på 50 cm, og 1.5 kg.

Vi fiskede længere opad, og kl 8.00, skulle min bror prøve et par kast med min stang. I andet kast huggede en fin blank fisk, og efter en god fight, taget størrelsen i betragtning, landede jeg en flot fisk, med masser af havlus, på 47 cm, og 1.2 kg.

Senere på dagen fangede jeg en gedde på 62 cm, og 2.1 kg, og mistede en havørred på ca. 2 kg næsten helt inde ved fangstkrogen - surt men det sker jo.

Endnu en kanon dag ved Konge Åen, som åbenbart fortsætter sit gode fiskeri. En suveræn sæson må man sige.

 Per S. Jensen, Nørbølling

 

25. juni

 

Endelig blev det tid til vores årlige 4 dags tur til det Vestjydske, nærmere betegnet Kongeå Camping i Villebøl, hvor det nye værtspar har gjort et fantastisk arbejde med pladsen. Tak for det! Nå, men det var faktisk for at fortælle om min fangst torsdag morgen d. 21/6-2007. Det var ellers ikke med de store forventninger at ormegrejet blev rigget til. Høj sol og drønende varme, men det er laksene åbenbart ligeglade med. For efter en fantastisk fight kunne jeg lande en blank laks på 83 cm og 4,8 kg. Hold k... hvor var det lækkert. Dagen efter tog min far og hans kammerat til samme stræk (mejeriet) og havde kontakt med 2 fisk på 3-4 kg og en mindre + landet havørred på 38 cm, der fik friheden igen. Både lørdag og søndag var der kontakt med blankfisk uden dog at flere kom på land. Men alligevel en fantastisk oplevelse med så mange havørred og laks i åen.

Med venlig hilsen

Kenneth Hansen
Fyn
 

25. juni

 

Hej igen... :)
 
I dag, Søndag den 24/06-2007 var Klaus Rebien, Stig Guldborg og jeg selv en tur i Konge åen ved mejeriet.
Da vi ankom ved middagstid var parkerings pladsen tom - Dejligt!!!
Vi gik alle nedstrøms og spredte os lidt så vi alle kunne komme til.
10 min. og få kast senere havde jeg kontakt med en fisk, da jeg kunne mærke og se den hidsig farvede condom spinner flytte sig. Desværre ville denne fisk ikke mere, måske havde den set mig...
Der gik ikke længe inden Klaus havde kontakt til en fisk. Den hakkede til spinneren 2 gange inden den 3. gang fik ordentlig fat og en dejlig lille fight kunne starte.
Kun Klaus havde net med, men da det var en smule filtret ville jeg gaffe den i gællen, men fik besked på at man da ikke kan gaffe sådan en fisk...
Nå, så måtte jeg jo filtre det ud og det var lidt bøvlet da jeg samtidig filmede. Det lykkedes at få nettet slået helt ud og kort tid efter kunne jeg nette den bette havørred på 48 cm. og 1,2 kg. som fint blev løftet på land, men det kneb os at komme op af den mudrede bund, men jeg klarede mig først op og måtte hive lidt i Klaus for at få ham op og tilbage stod hans ene gummistøvle med vand i. Nå, så måtte han jo tilbage til bilen med fisken og have skridtstøvler på.
Inden han gik tilbage mod bilen og Stig, som stod lidt længere opstrøms, sagde han med et grimt grin. -"Nu laver du ingen ulykker mens jeg er væk??" Til det kunne jeg kun grine, for det var det samme han sagde for snart 2 år siden og det gav fisk til mig...
Jeg skiftede spinneren ud med en wobler og fiskede længere nedstrøms. Indenfor de 5 næste kast var der en fisk som meldte sig ved wobleren og jeg gjorde et kort stop og derefter langsom indspinning og med det samme sad den der! Den gjorde fin modstand og hurtig greb jeg telefonen og ringede til Stig, for at sige der var fisk, hvorefter vi hurtigt afbrød da jeg lige skulle filme den lille hidsig prop ude i vandet. Lige inden jeg fik den sat i gang sprang fisken over en meter op i luften! Med lidt ekstra pres på stang og fisken, eller hva´ man nu siger, gik der ikke længe inden jeg kunne føre gaffen ind under gælle låget og løfte fisken op. Denne gang måtte jeg nok hellere bruge gaffen, så det ikke gik som sidst...
Jeg må sige at det er svært at stå i over 1 meter vand med stang, telefon og fisk og så skal kravle op ad en skrænt.
Da fisken var aflivet ringede jeg hurtigt til Klaus for at sige at han lige skulle tage lidt ekstra med til at have fisken i og han troede næsten det var løgn...
Fisken var i øvrigt også en havørred, men som målte 47 cm. og vejede 1,1 kg.
Den næste halve times tid skete der ikke rigtig noget før Klaus næsten var nået ned til Bid 1. Efter træerne var der igen en fisk der skulle have en smags prøve på en Mepps 4.
Da jeg nåede frem var fisken stort set klar til landing, så denne gang droppede jeg at filme. Fisken var også en havørred, men denne gang 45 cm. og 1 kg.
På tilbage vejen fik vi Stig med, som desværre kun havde mærket en fisk på wobleren og desværre ville den heller ingenting på tilbage vejen.
Da vi nåede tilbage på p-pladsen var Jørgen Nielsen´s bil der, eller i hvert fald en magen til.
Inden afgang tog Stig lige et par billeder, så vi sent vil glemme denne dag - lige som alle de andre.... ;)
Jeg havde for resten fået strenge ordrer på at være tilbage på camping pladsen senest kl. 1500!! Ellers havde vi fisket endnu hvis ikke vores dag-kvote havde været brugt... ;)
 
En dejlig dag med blandet vejr ved Konge åen var desværre slut, men jeg kom hjem med en fisk og TØRRE bukser - næsten til tiden! ;)
 
 
Venlig hilsen
 
 
Dennis Sørensen, Brande.
 

25. juni


 

Hej alle...
 
Søndag den 24/06-2007 fangede Klaus Høgsbro Rebien 2 havørreder i Konge åen ved Mejeriet.
Den første var 48 cm. og 1,2 kg. Den sidste var 45 cm. og 1 kg.
 
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen, Brande

20. juni


 

Så skulle Konge åen lige prøves af i høj sol som havørreder jo ikke kan li'....   men resultatet blev faktisk 2 stk. blanke skønheder på henholdsvis 56 cm - 2,0 kg og 58 cm - 2,25 kg.
Se det er nemlig bare "skøøøønt" som Hr. Lygum siger.

Som et kuriosum kan nævnes at jeg slet ikke fik våde bukser i dag, kun sved på panden!

MVH

Finn Dahlin

 

19. juni

 

Hej Poul.

Jeg må sig at det har været en god weekend. Lørdag eftermiddag tog jeg ud at fiske et par timer - måske det var mig der blev den heldige.

Allerede efter 5 minutter var der bud efter min spinner - en blank skønhed, på ca 2 kg var blevet fristet, desværre slap den fri under landing!!! Nå jeg ærgrede mig godt og grundigt, men jeg fortsatte længere opad åen. 15 min senere var den gal igen! En god fisk havde udset min spinner som hovedret. Efter en kort, men god fight kunne jeg sætte gaffen i en smuk, spejlblank havørred på 59 cm og 2.5 kg - endda med havlus på - hvilken skønhed.
Jeg fiskede videre et par timer, men måtte nøjes med den ene.

Dagen efter skulle det prøves igen. Af sted det gik, og da jeg ankom, kunne jeg se, til min ærgrelse, at det holdt en bil på P-pladsen, men jeg gik alligevel opad åen, og faldt i snak med de to medfiskere. De brokkede sig over at der ingen fisk var, men det kunne jeg så mane til jorden. Jeg sagde til dem at så måtte jeg jo vise dem hvordan sådan en fisk ser ud. 100 m opstrøms, og 5 kast senere var der minsandten en fisk som tog min nye superspinner- en lille fight og jeg kunne kane en fin blank havørred sikkert på land. 47 cm 1,2 kg. Der var godt nok et par stykker der lurede noget - ja faktisk også mig selv.
Efter at have lagt fisk op i bilen fortsatte jeg fiskeriet. Første kast i samme hul, var den sgu gal igen, var det en drøm?, nej den var god nok - en flot fisk på 50 cm 1,6 kg kunne ikke modstå min spinner!!! Det var jo helt uvirkeligt 2 havørreder på 15 min, inkl gåturen op til bilen...
Og for at det ikke skal være løgn, ja så blev fisken fra dagen før også fanget samme sted!

Per Søndergaard Jensen
Nørbølling
 
 

17. juni

 

Hej Alle sammen...
 
 
Hvis Bo kan trække gennemsnits størrelse ned, så kan jeg da også... ;)
 
I dag, lørdag den 16-06-2007 var jeg selv en tur ved Konge åen.
Efter en god times kørsel var jeg endelig fremme og kunne næsten ikke vente på at komme ud i regnvejret.
Jeg startede med at fiske nedstrøms med en wobler uden nogen resultater, så på tilbage vejen skiftede jeg til spinner.
I første kast var der fisk på krogen og hold da op der var "krudt" i den. Den for rundt både opstrøms, nedstrøms og ind imellem grøden. Da der var kommet lidt ro på den begyndte jeg at filme og jeg tænkte at hvis jeg lige træder et skridt ned, så kan jeg nemt håndlande den og var fri for at finde gaffen frem. Der var bare lige det, at den knold jeg har stået på før ikke var der mere, så pludselig stod jeg i vand næsten til brystet.
Heldigvis kom der kun lidt vand ind i waderserne i faldet.
Det var nu et problem at lande fisken, for da der var et godt stykke op på bredden faldt den hele tiden i vandet igen, så jeg måtte have bøjlen på hjulet slået over, så jeg kunne kaste fisken op på land og derefter stangen og så mig selv.
Efter en del besvær lykkedes det dog at få mig mavet op ved hjælp at det lange græs og brændeller, så måske sku jeg bare bruge gaffen næste gang...
Vel oppe på land fik jeg taget et par billeder af fisken og med lidt hjælp fra en pæl kunne jeg tage et billede med selvudløseren, så jeg selv kunne komme med på billedet.... ;)
Havørreden var en hun og målte 52 cm. og 1,85 kg. med løse skælv.
Den havde garnskade på det ene gælle låg.
Da jeg rensede fisken, fandt jeg nogle gule orme ligne dimser der bevægede sig som om intet var sket.
Hvad er disse for nogen?
 
Ja ja, det er bare med at komme ud og fiske - uanset vind og vejr! (på nær i torden vejr selvfølgelig) ;)
 
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen, Brande
 

15. juni

 
Undskyld!

Jeg er ked af, at jeg med denne fangstrapport sænker gennemsnitsstørrelsen på de indberettede fangster betydeligt, men det er jo, som jeg ofte hører, ikke størrelsen der gør det!

Fik denne lille flotte havørred på 45 cm og 1,2 kg onsdag aften kl. 2145 på en lille rørflue ved Jested.

Mvh
Bo O. Madsen
 
13. juni


 

Tro det eller lad være, men her er altså mine 2 første gedder fanget i en å. Den lille på 42cm først og den lidt større på 68cm senere, henholdsvis på spinner og wobler.

Skal i øvrigt lige sige at den sidste ville med hjem for at blive til deller. Den havde slugt 2/3 af Wobleren, den bageste trekrog sad fast med alle 3 kroge og den anden trekrog med 2 kroge. Hvorfor vil laks og havørreder ikke lære at bidde af gedderne. Så havde jeg nok haft 2 mere på tasken. Den ene i kongeåen, vil sige en 60 - 70 cm fisk den anden fra sneumå 50 - 60cm. Så dem begge, men det var korte hug af max 30 sec varighed. Men pyt kender ikke begrebet nul tur, for om ikke andet så er det en skøn ting bare det at være ude i naturen.

esben
 

7. juni

 

Hej Poul

Efter flere dages ihærdig fiskeri lykkedes det endelig, en fin havørred på 75 cm 5,2 kg

knæk og bræk til alle.

Torben

 

31. maj


 

Hej Poul

Kongeå, i et forrygende regnvejr Tirsdag aften (29/5) som havde holdt alle andre lystfiskere hjemme. Fik jeg denne fine havørred på en let enhånds fluestang, som virkelig gav kamp til stregen. Efter flere udløb og spring kunne jeg håndlande en fisk på 83 cm og 7,4 kg.

Mvh.
Frank Jensen

 

25. maj


 

Her er en lille fangst fra Konge åen d. 24/05-07. Jeg fik en LAKS på 75 cm og 4,3 kg. kl. ca. 22,15 den tog min rørflue i 5 kast. Det var hårdt og kontant den tog fluen uden forvarsel. 

Her er 2 billeder.

M.V.H. Børge Jensen

 

25. maj

 

Tog i dag (24.05 red) en tur forbi Konge åen. Fik parkeret ved mejeriet, og mødte der en som havde fisket hele formiddag. Ingen fisk til ham. Hmmmmmmm nå på med den kobberfarvede Meps 4 og opstrøms. Sandelig om ikke der var en havørred som ville smage på den. Men lille det var den, så hurtigt fri af krogen foto og de 33cm havørred kunne igen slå med halen. Videre opstrøms uden kontakt til fisk. Det var nu kaffetid og tid til at skifte til orm for at gå nedstrøms. Her kommer Benn stormende med fluestangen. Vi havde dog lige tid til en snak. Hvorefter Benn fortsatte opstrøms og jeg nedstrøms badende mine orm. Ganske kort tid efter fisk. Kunne dog med det samme mærke at der ikke var brug for at råbe efter landingshjælp. Da jeg var usikker på hvordan den lille havørred havde taget krogen, smuttede jeg i åen og heldigvis var den ikke kroget dybt, så af med endnu en undermåler. Godt jeg altid har Waders på. Fortsatte forbi broen med at bade orm og havde da kontakt til et par fisk. Lige før kirken løb jeg tør for orm og skiftede til min dejlige Meps, for at slutte af opstrøms. Her skete så det som jeg ikke havde regnet med. Fik min første stalling nogen sinde. hurtigt på land målt til 33cm, foto og den slog lystigt med halen og væk var den. Endnu en dejlig dag ved en af vores åer var slut og jeg kan igen sidde og mindes ved at skrive en fangstrapport.

Esben
 

24. maj

 

Guderne har tilsmilet vores dejlige å tidligt i år, min første Maj fisk på flue.... 55cm og 2.6kg,

Fanget i nattens mulm og mørke.... er det ikke bare skønt ?

Mvh Kim

22. maj


 

Tirsdag den 22. maj 2007

Siden den 1. april har jeg ikke fisket med flue ved Konge åen, men i dag skulle det kun være sådant. Ankom til Jedsted først på formiddagen, og omkring kl. 11.00. lettede skydækket. Hvilket laksevejr og bang fast fisk? Fiskede med to fluer str. fire. Nederst min Havørredens Skræk og som ophænger den klassiske Thunder & Lightning til laksen?

Bo fiskede noget længere nedstrøms, men da han fik en gættekonkurrence over mobilen, vente han fluks tilbage. Bo og Rene Mærsk ankom et kvarters tid senere, netop som fisken var blevet godt mør, og havørreden kom nu sikkert på land let kroget i overkæben. ØH! Den tog laksefluen og havde målene 74. cm./4 kg..

Fiskerhilsen fra

Benn

 

21. maj


 

Lørdag den 19. maj fik Anders Siedentopp en laks på 98 cm og 8,1 kg. Dermed slog han faderens (formanden) rekord.

21. maj


 

Konge Å Fredag d. 18-05-2007.
 
Dagen efter den store lakse fangst skulle jeg da lige en tur til åen igen.
Valget faldt igen på Konge Åen, dog en tand eller halvanden længere opstrøms.
Postmand Stig Guldborg skulle desværre på arbejde, så jeg måtte selv af sted.
På vej ud af camping pladsen stødte jeg på Jens Julius som lige var kommet tilbage til pladsen.
Han ville gerne med og 5 min. senere kørte vi af sted.
Vel ankommet ved åen får vi pakket ud og begynder fiskeriet, hvorefter vi hurtigt møder en anden fisker.
Desværre har han ingenting fanget, så håbet faldt en lille smule da vi skulle fiske det vand igennem som han lige havde fisket over.
Selvfølgelig skal man ikke lade sig snyde af det, for det gælder jo om at præsentere sin agn rigtigt, på rette tid, sted og i rette lys.
Der gik dog ikke længe før jeg havde kontakt til en fisk mellem 50-60 cm. Den kom som et lyn efter spinneren og lige inden jeg rykker den op af vandet, når den lige at hakke til spinneren, dog uden at blive siddende.
Jeg var sikker på at den havde mærket den for meget og da der ikke var sket noget 4-5 kast efter, fiskede vi videre der op af.
Et sted hvor åen svagt svinger, tager jeg et kast langs egen side, lader den synke et par sekunder, hvorefter jeg kun lige når at svinge stangen ud mod midten og rulle 1 gang på hjulet, før der er fisk i den anden ende.
Jeg siger til Jens at der er fisk men den er ikke så stor, da det mærkes som nogle små rusk.
Med de ord går fisken op og vender i overfladen foran Jens og han udbryder - Den er da stor!
Nøjagtig som jeg oplevede dagen før! Næsten...
Den søger straks til bunder og tager et hurtigt udløb, hvorpå jeg råber til Jens - Film for fanden, film!
Jens står og tøver mens han siger jamen.....hvor skal jeg filme hen..........? - Bare film råber jeg igen, mens jeg prøver at få stoppet fisken og justerer på bremsen, da det var et hjul jeg havde lånt af Stig´s bror Jan og jeg ikke kunne følge efter den.
Da jeg får fisken vendt begynder Jens at filme og der går et stykke tid inden vi ser fisken igen og i mellemtiden får jeg placeret mig helt nede ved åen.
Efter et stykke hvor den har svømmet lidt rundt nede i dybet ligger jeg lidt ekstra pres på for at få den op så vi kan se den.
Da det lykkedes kan jeg se at den er kroget godt, næsten "saksen" så bekymringen om at miste den var ikke så stor.
Efter lidt hiven frem og tilbage er den ved at være træt, men efter det første trætheds tegn tager den et udløb igen, hvorefter jeg får den vendt igen med lidt ekstra pres.
På det tidspunkt var den ved at være klar til landing og med stang i den ene hånd og gaffen i den anden får jeg den helt ind til mig.
Det er første gang jeg skulle gaffe en fisk og da jeg ikke havde mit net med var det umiddelbart den eneste løsning, men to gange får jeg forgæves gaffet fisken og på ny søger den ud i dybet.
I et forsøg på at hjælpe kommer Jens med hans pony net og det ville jeg ikke engang forsøge med, så alternativet var at håndlande fisken.
Efter en lille kvartes fight får jeg den helt ind og forsigtigt får jeg fingrene ind i gællerne på fisken og med et brøl får jeg kastet fisken op på land i stiv arm.
Efter aflivningen skal jeg holde fisken op til fotograferingen og hold da op hvor var den tung.
Sikke mange kræfter jeg havde da jeg landede den, for i dét øjeblik virkede den slet ikke så tung. Måske var det guds hjælpende hånd, hvem ved? ;)
På tilbage vejen måtte jeg i øvrigt også have et par pauser, så tanken faldt lige på det jeg havde sagt til Stig dagen forinden....
Vel ankommet til campingpladsen forløb den "normale procedure" hvorefter fisken kunne slagtes.
 
Man kan da kun sige at det var et par forrygende dage ved Konge Åen, med Stig´s store laks og derefter min havørred på 92 cm. og 8,75 kg.!
 
Lørdag aften var Stig og Jan Guldborg og jeg selv lige en tur ved Konge Åen igen.
Desværre blev det kun til 3 aborre og Stig mistede en blankfisk omkring samme størrelse som dem vi havde fanget, så én fisk er der i hvert fald tilbage derude hvis det er en lille trøst...?
 
Venlig hilsen
 
Pusling Sørensen, Brande.
(Dennis Sørensen, red)
 

21. maj


 

Konge Å Torsdag d. 17-05-2007.
 
Kristi Himmelfartsdag 2007 var, er og blev en dag Stig Guldborg og undertegnet sent vil glemme.
Ved middags tid var det rigtig fint vejr med en sol der stod højt på den blå himmel, som var pyntet af nogle få små hvide totter i form af skyer,
så vi besluttede os for at tage en tur ud på det yderste stykke af Konge Åen, for at se om laksen havde gemt sig der.
Der var godt med vand i åen, da den hårde blæst havde fremskyndet højvandet nogle få timer.
Vi fiskede opstrøms en god times tid uden at have mærket noget, dog havde Stig fanget en lille mini gedde.
Mens vi fiskede stod vi og snakkede om at det var da utroligt at nu havde vi brugt hver eneste dag i hver eneste weekend siden 1. april, på at fiske og det havde kun lykkedes mig at fange en nedfaldsfisk.
Det var alle andre der var heldige, gang på gang uanset hvor vi tog hen.
Bl.a. havde vi snakket om den røde bro ved Holsted Å, hvor vi så tog ned til golfbanen i stedet og da jeg kommer hjem kan jeg læse at Otto Lygum fandt laksen der nede.
Endrup havde vi iøvrigt også snakket om, men nej, det er måske for langt oppe og tager i stedet for ud til T-krydset hvorefter at formand Tony fanger en laks.
Mens vi står og snakker om alt det uretfærdige skifter jeg spinneren ud med en bette wobler, derefter en større hvor jeg mærker et bette puf til wobleren, uden videre at bide mærke i det, da det hele er så uretfærdigt.
Og så når man tænker på dem som ikke har fisket i 10 år og lige skal prøve en enkelt dag og så fanger de en +10´er!
Det hænger jo ikke sammen...
Efter snakken om alt det der er ret og/eller uret, kommer snakken over i hvor fiskene står og vi blir enige om at et eller andet sted, her hvor vi er nu, skal der altså stå en fisk, selvom vi har fisket det af på kryds og tværs, dybt og højt.
Imens jeg skifter wobleren ud med spinneren igen samt håbet er ved at forsvinde, kaster Stig atter hans spinner ud i det let grumsede vand og mens jeg opgivende er ved at sætte en krog fra spinneren fast i et øje på stangen, siger Stig glad - Så er der en....! Arhh, den er vidst ikke så stor. Det er vidst bare en pony.
Med de ord som lige havde forladt hans mund, kommer fisken op i overfladen lige foran mig, hvorefter den vender rundt og går ud i dybet!
Arhh...-Den er da pæn stor får jeg sagt og hurtigt får jeg stangen lagt fra mig og får fundet "video kameraet" (telefonen) frem og begynder at filme dramaet.
Midt i det hele ringer telefonen selvfølgelig og jeg måtte hurtigt få forklaret Marie, min bedre halvdel, at jeg ikke lige har tid fordi at Stig har en stor fisk på.
Lidt irriteret filmer jeg videre og vi står og snakker stille og roligt.
Stig tog det meget cool indtil han så fisken og virkelig så hvor stor en laks det egentlig drejede sig om!
Fisken opførte sig rimeligt pænt og søgte dybt og tog enkelte kortere udløb, så helt vild dramatisk drama blev det ikke til.
Det var nok den måde han tæmmede fisken på, der ikke fik det til at udvikle sig og efter et lille kvarter kunne Stig selv gaffe laksen i 2. forsøg.
Da den kom på land var det som om at den kunne lugte vandet, for op i grasset ville den ikke og Stig måtte holde den hårdt fast med 2 hænder, så den ikke smuttede tilbage i åen og så jeg kunne give den et par "gok i låget" for at få den til at ligge stille.
Udbruddene var store over den STORE fisk og det var egentlig først da den var på land, at det hele var ved at gå op for os, at nu var sq sket for "os" - mest Stig, men nu havde vi endelig langt om længe fået hul på bylden og at Stig´s "åbnings-fisk" var en stor blank hun laks på næsten 1 METER og godt og vel 0,01 tons!
Efterfølgende fik vi taget en god billede serie og en "håndgranat" for at få adrenalinen lidt ned igen...
Ved en mere præcis måling og vejning viste det sig at laksen vejede 9,3 kg. der var fordelt på 97 cm.
I øvrigt med helt løse skælv og mærker efter havlus.
På vejen tilbage ville Stig have at jeg skulle fiske så jeg også kunne fange en, men var det måske fordi han virkelig mente det eller var det bare fordi han ikke kunne bære fisken tilbage i et træk? ;)
Det var vidst bare en blanding af begge dele.
Men bare dét at kunne følge hele dramaet fra fisken huggede til den lå livløs på land var nok for mig, så for min skyld kunne vi godt bare trave tilbage, meeeen Stig mente vi nok lige skulle have et par pauser inden vi nåede bilen, selvom jeg syntes at han var lidt af en "kage-arm" og slapsvans - vel uviden om hvad jeg ville blive udsat for dagen efter....
Stolte kunne vi nu vende tilbage til camping pladsen hvor en flot fremvisning af en stolt fanger kunne finde sted.
 
Lidt heldig har man da lov til at være engang imellem....-lige som "alle de andre"! ;)
 
 
K & B
 
Pusling, Brande (Dennis Sørensen, red)
 

16. maj

 

Lørdag aften d. 12/05

Så gav det endelig fisk i Konge åen. Kunne lige nå et par timer og hvilke timer det blev. Efter kun 10 minutters fiskeri, var der en fisk en fisk efter fluen som dog ikke tog fluen, men i andet kast til fisken var der mere held, og jeg kunne efter en kort men heftig fight lande en fin bækørred. Herefter gik det slag i salg med en del følger og mistede fisk, og yderlig 3 mere på land alle bækørreder.
4 stk. Bækørreder på 38, 34, 34 og 40cm

Søndag aften d. 13/05
Jeg havde lovet fruen at jeg ikke skulle ud at fisk i dag, men da det om aftenen var kanon vejr måtte jeg af sted igen. Så jeg løb ud af døren kl. halv otte.

Vel fremme ved åen var forventningerne store, men da jeg havde fisket en lille time var der ikke sket noget så panikken var ved at brede sig, for lidt forvent er man vel blevet med gårsdagens tur i tankerne. På tidspunkt vælger jeg at gå længer opstrøms og det gav pote, for inden for 15 minutter får jeg 3 bækørreder. Alle tre blev taget i det samme sving.
3 stk. bækørreder på 44, 35 og 40,5cm

Alle fisk blev genudsat på nær den på 44cm som havde slugt fluen. den vejede i øvrigt 1,2kg

Mvh.
Søren Bøgedal
PS. Tjek i øvrigt hjemmesiden www.hooked.webbyen.dk for mere info og sjov.J
 

15. maj


 

Hej Poul

Det varme forår har - ikke uventet - rykket årets klækning af majfluer med et par uger. Gennem den sidste uge har jeg være ved åen flere gange for, at se hvorledes det gik med klækningen af majfluer, og i går lørdag observerede jeg en god klækning, men på grund af vejret, udsatte jeg årets første tur med tørflue til i dag søndag den 13/5.

Jeg startede på det øverste af Konge Åen, hvor jeg i løbet af et par timer fik 3 bækørreder og 2 regnbueørreder - ikke store fisk, man alle meget smukke.

Omkring klokken 1500 kørte jeg ud til Hjortlund, hvor jeg om lørdagen havde observeret den bedste klækning. Her fik jeg yderligere 5 bækørreder mellem 20 og 25 cm samt en smuk bækørred på 45 cm med mavesækken fuld af store majfluer.

Alle ørrederne blev fanget på en hæklet majflue str. 10.

Knæk og bræk

Bo O. Madsen
14. maj

 

Hej Poul,

Onsdag morgen (9/5) stod jeg for første gang i snart en menneske alder med en spinnestang mellem mine hænder i Konge åen og skulle fiske seriøs og koncentreret, på alle de havørred/lakse pladser som jeg har fisket tyndt tusindvis af gange med min fluestang. Det var en helt ny og spændende fornemmelse.

Efter at jeg havde fisket en times tid kom jeg til en plads som har givet mig en del havørreder igennem årene.

Mepps spinneren blev kastet på tværs af åen og gled henover pladsen og bang, der var hug af en fisk som jeg et kort sekund tænkte nok var en gedde. Men en blank side fik tankerne ledt hen på noget ganske andet - havørred. Men halvvejs inde i kampen kunne jeg se at det var en laks som var rigtig dårlig kroget og forventede egentligt at fisken var tabt. Utroligt nok holdt krogholdet, på trods af at fisken tog et par små udløb, et halvt mislykket spring, blev viklet ind i linen og ud igen.

Jeg valgte at gaffe fisken pga. krogholdet og da jeg fik den på land, havde spinneren forladt arenaen og søgt andre græsgange – meget heldig. Fisken vejede 4,7kg. Og målte 81cm.

Mvh. Frank Jensen
 

8. maj



 

 


 

 

Konge Å den 06-05-07.
 
 
Efter en dejlig morgen tur ved Sneum Å, stod Konge Åen nu for skud.
Stig Guldborg og undertegnet gik en tur opstrøms Villebøl, hvor vi startede i Guldborg Sund svinget og fiskede ind af igen.
-Vi må hellere fiske det godt af i dag, sagde Stig og jeg gjorde lidt nar af ham ved at sige, -ja grundtling af...
Derefter havde vi en lille samtale om den lille fisk, som man engang fangede så mange af i Konge Åen.
Lidt efter var det piller fisk for enden af Stigs line og utrolig nok havde han fanget en grundtling - på wobler! Fisken var jo ikke møj større end æ´wobler! Hold da op!
På vej tilbage ser vi desværre resterne af den "flod krebs" som Stig tidligere har set i live.
Vi ved ikke om det hedder en "flod krebs/krabbe"???
Derfor tog vi lige et par billeder af de sørgelige rester.
Lidt længere nedstrøms får jeg et godt hug og jeg kan ikke stave til de "udbrud" jeg gav da jeg mærkede fisken af 2 gange.
Stig sagde først at det var da en pæn stor bækørred og til vores store skuffelse var det bare endnu en gedde, som målte ca. 65 cm. der blev afkroget i vandet da den sad meget yderlig.
Vi var næsten tilbage igen før Stig mærkede fisk igen.
Denne gang kunne han lande en flot bækørred som der kunne svømme tilbage igen efter et enkelt billede.
Lidt længere henne får jeg et kanon hug og mærker 2 store dybe ryk i stangen og vi når lige at se en meget stor fisk vende i overfalden hvorefter linen bliver "klippet", så mon ikke det var en kæmpe gedde?
Måske jeg skal overveje og fiske med gedde forfang? Så fanger jeg ingen gedder - i hvert fald ikke når jeg skal. ;)
Et par sving længere nede hugger en fisk i kanten af noget grøde i egen side, så tanken faldt med det samme på en gedde, igen-igen!
Det viste sig dog hurtigt at være en lille smuk bækørred, som også blev sat tilbage hvor den kom fra.
Kort tid efter bliver det til et par bækørreder mere - en til hver.
Der blev ikke taget billeder af alle fisk.
 
Man kan kun sige at det var en dejlig weekend med masser af fisk på krogen!
 
Venlig hilsen
Dennis Sørensen, Brande 
 
30. april

 

Så er der lige en lille "hilsen" fra Konge åen.
 
Fredag den 27-04-07 var Stig Guldborg og jeg atter at finde ved Konge åen.
Stig havde lige fisket hen over et godt hul med flue, hvorefter en fisk omkring 7-8 kg. viste sig i overfladen, da han tog en lille t...-pause.
Da jeg ankom til åen, fik vi lige en lille sludder om hvor den viste sig og om hvor den evt. kunne stå.
Jeg startede med at fiske hen over med min egen fluestang og da det ikke gav noget resultat prøvede Stig en sidste gang, desværre også uden resultat.
Nu var det næsten blevet mørkt og vi vendte tilbage til camping pladsen, velvidne om at der også var store fisk i Villebøl.
 
Lørdag den 28-04-07 skulle Stig og jeg lige en tur forbi MacNab i Esbjerg.
Stig skulle købe et par nye vadebukser og jeg en ny og bedre spinnestang.
Vi besluttede os derefter at tage et smut forbi Sneum Å.
Stig fiskede med flue en jeg testede min nye stang.
Desværre var der igen fisk der ville teste den med mig og Stig mærkede intet på flue.
På tilbage vejen besluttede vi os for lige at prøve lidt i Konge åen ved "pille fabrikken" med wobler, da det var blæst en del op.
Allerede i starten havde Stig en bækørred til at følge wobleren, men da den sandsynligvis fik øje på os slog den af og vi så ikke mere til den fisk.
Efter en lille pause med en "håndgranat" (dåse øl) fiskede vi videre og der gik ikke længe før jeg mærkede et meget tungt og kontant hug.
Desværre hang fisken ikke ved og jeg mærkede heller ikke mere til den. Øv øv... ;)
Lidt længere henne var der igen en fisk der meldte sig ved min wobler og da jeg gav modhug mærkede jeg fisken og så at den vendte i overfladen.
Nå, den mærker jeg nok ikke igen sagde jeg til Stig, men kastet efter sad den der.
Den lille bækørred gav en go´ lille fight hvorefter jeg kunne lande den stille og roligt.
Den 40 cm. lange bækørred havde en del bidemærker, men da den havde slugt wobleren, kom den med hjem på grillen.
Lørdag aften gik Klaus Rebien og jeg en lille tur opstrøms, hvor vi stødte på Stig.
Han havde hverken mærket, set eller hørt noget.
Jeg startede fiskeriet derfra og 5 meter længere nedstrøms ser jeg bølger fra en fisk som kommer fra modsatte kant og vender bag ved wobleren og går nedstrøms.
Jeg vil tro at det var en 3-4 kg. fisk. og desværre så jeg ikke mere til den, da den højest sandsynlig havde set os.
 
Søndag den 29-04-07 fiskede vi igen i Konge åen fra Ågården og ned til camping pladsen.
Allerede i starten mistede jeg en bækørred af sammen størrelse som den dagen før, så der er da stadig lidt bækørreder, selvom det stykke er meget gennem fisket.
Efter en times fiskeri nåede vi ned til et sving hvor Stig havde set en stor fisk i Torsdags omkring 5-6 kg. hvorefter der kom der en båd forbi, som satte lakse smolt ud.
Der i bland var "Styremand" Benn Lodbjerg.
Resten af vejen mærkede vi desværre ikke noget og så nogle mindre fisk ringe hist og her, men vi fik en masse frisk luft og endnu en dejlig oplevelse ved åen.
 
Var dette måske en lang beretning om en lille bækørred på 40 cm.?
Jeg kan ihvertfald komme med den konklusion at der er masser fisk og fisk med størrelse, men desværre er det lidt svært at overliste dem med den lave vandstand og klare vand i Konge åen.
Så bare kom afsted...!
 
Venlig hilsen
 
Dennis Sørensen, Brande
 

10. april

 
Hej alle sammen.
 
 
Endelig lykkedes det....
 
I hele påsken har Stig Guldborg og jeg fisket på livet løs.
Vi har fisket det meste af Konge Åen af og nogle stræk flere gange og har også været ved Sneum Åen og det eneste vi kunne fange var åbenbart kun gedder og det blev til 4 stk. hvor de 2 største var mellem 3,5 og 4 kg. Fanget på wobler i Konge Åen.
 
I Torsdags blev der fanget en havørred på flue af et par campister der kun var der i påsken.
Manden havde først haft kontakt med fisken og da konen fisker hen over, tager fisken fluen.
Fisken vejede omkring 2,5 kg. og blev fanget ved Kongeå Camping.
 
I dag den 0904-07, kørte vi ud af i Konge Åen, selvom det blæste meget og regnede.
Stig fiskede med orm og jeg med spin.
Først hen imod middags tid var der lidt pilleri ved ormen, dog uden at få fisken til at hugge helt.
Jeg prøvede med spinner hen over hvor den havde spist lidt af ormen, men uden at mærke noget.
Stig lod proppen og ormen glide videre ned mod bilen og lige inden var der igen kon-takt med en fisk.
I mellemtiden var Bo Madsen og Peter Siedentopp kommet til, som vi lige fik en kort sludder med...
Efter et modhug hvor Stig mærkede fisken et kort sekund, ville den ikke røre ormen igen, så jeg prøvede lige engang med spinneren. Efter 4-5 omgange på hjulet var der fisk.
Der var ellers godt træk i den til at starte med, men efter et kort udløb og et par rul i overfalden var den træt, så jeg lagde ekstra pres på, så Stig kunne nette den.
I første øjekast lignede den ikke en nedgænger, da den ikke var specielt tynd, men gattet var udvidet og den havde et lille bitte rødligt skær fra gydedragten på ryggen, så efter en hurtig afkrogning og et foto (Stig holder fisken), blev fisken nænsomt genud-sat.
Fighten varede heller ikke længere end 5 min.
Både Bo og Peter nåde at betragte fisken inden den fik sin frihed.
 
Håber i alle har haft en god påske!
 
Venlig hilsen
Dennis Sørensen, Brande.
 
03. april

 

Hej Poul

Har lovet at sende følgende til dig fra Kjeld Smidt, som var meget tidligt ude ved Konge åen på premieredagen. Her blev det i første drev med ormetaklen til denne havørred på 68 cm.og 3 kg.

MVH
Benn

02. april

 
Hej Poul
Havørred 72 cm 4,2 kg fanget af Kalle fra Fanø på flue Konge åen.
 
Hilsen Bimmer
 
01. april

 

Hej Poul

Laks på 90cm og 7kg  fanget af Robert Lenschow på orm.

Hilsen Bimmer og Bo